SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Poradnik: Jak przygotować się do pierwszej wizyty w kancelarii frankowej?

Data ostatniej aktualizacji:

Jak przygotować się do pierwszej wizyty w kancelarii frankowej?

Popularność spraw frankowych w 2024 r. nie słabnie. Trudno się temu dziwić, wszak w dalszym ciągu ponad 95% spraw frankowych kończy się zwycięstwem kredytobiorców. Sprawy kredytów frankowych nie należą przy tym do łatwych, końcowy sukces często zależny jest od wsparcia kancelarii frankowej.

Warto więc wiedzieć jak powinno wyglądać przygotowanie do wizyty w kancelarii frankowej. Co zabrać na pierwsze spotkanie w kancelarii frankowej? Jak się przygotować do konsultacji w sprawie kredytu frankowego?

Jakie dokumenty należy zabrać na spotkanie w kancelarii frankowej?

Strategia postępowania kredyt frankowy w dużej mierze bazuje na treści dokumentów dotyczących danego kredytu. W umowach zawieranych z różnymi bankami występują różnego rodzaju klauzule niedozwolone, analiza umowy kredytowej CHF jest więc najistotniejszym elementem pomocy prawnej przed wniesieniem pozwu.

Pomoc dla zadłużonych we frankach wymaga również rzetelnego zapoznania się z historią spłaty kredytu. To ile pieniędzy zostało wpłaconych do banku przez kredytobiorcę pomoże w ustaleniu wartości roszczenia, a jeżeli okaże się, że suma wpłat przewyższa wartość kapitału kredytu ułatwi to znacząco zabezpieczenie roszczenia w toku postępowania.

O co zapyta sąd na sprawie frankowej?

Na co zwrócić uwagę przygotowując się do pierwszej wizyty u prawnika od kredytów frankowych?

Pierwsza konsultacja kredytu we frankach w kancelarii prawnej może wywołać pewien stres. Nie należy się jednak czegokolwiek obawiać – pomoc dla zadłużonych we frankach to codzienność dla prawników frankowych. Do pierwszej wizyty w kancelarii warto się jednak odpowiednio przygotować. Co zabrać na pierwsze spotkanie w kancelarii frankowej?

Kluczową kwestią jest dokumentacja do sprawy frankowej. Powinniśmy więc wziąć ze sobą przede wszystkim umowę kredytu wraz ze wszelkimi aneksami oraz w miarę możliwości przedstawić wyciągi z banku z ujawnioną historią spłaty kredytu. Na tej podstawie możliwe będzie wstępne potwierdzenie, że umowa zawiera klauzule niedozwolone oraz wyliczenie możliwego do dochodzenia roszczenia.

Lista dokumentów do kancelarii frankowej może być jednak dłuższa. Tak naprawdę warto wziąć ze sobą całą korespondencję z bankiem i pozwolić specjalistom z kancelarii zadecydować, które z dokumentów będą istotne dla sprawy.

Jakie pytania zadać adwokatowi podczas pierwszego spotkania w sprawie kredytu we frankach?

Pierwsza wizyta w kancelarii frankowej poradnik – warto również wiedzieć o co zapytać adwokata podczas porady prawnej. Z pewnością warto ustalić jaka jest lista dokumentów dla kancelarii frankowej, żeby zorientować się, czy jesteśmy w posiadaniu wszystkich niezbędnych. Bez tego analiza umowy kredytowej CHF nie będzie możliwa.

Wielu kredytobiorców pyta również już na początku o wartość roszczenia możliwego do uzyskania w przypadku pozwania banku. Trzeba jednak pamiętać, że precyzyjne określenie takiej kwoty wymaga złożonych wyliczeń i czasu. Wstępną wartość roszczenia można natomiast obliczyć korzystając z prostego w obsłudze i darmowego kalkulatora frankowego.

Czego mogę się spodziewać podczas pierwszej wizyty w kancelarii frankowej?

Porady prawne kredyt frankowy mają na celu jak najrzetelniejszą pomoc kredytobiorcy. Nie należy się więc ich obawiać. Po pierwszej wizycie w kancelarii frankowej możemy spodziewać się wstępnego, merytorycznego omówienia możliwych do podjęcia działań w sprawie. Obecnie strategia postępowania kredyt frankowy skupia się na jak najszybszym pozwaniu banku o unieważnienie kredytu frankowego.

Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz, nr wpisu WA-15162


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)
Kalkulator frankowy

Inne wpisy z tej kategorii

Reklamacja do banku kredyt frankowy

Reklamacja do banku kredyt frankowy
Kredyty frankowe masowo unieważniane są przez sądy. Warto jednak wiedzieć, jakie działania podjąć, aby doprowadzić do sytuacji, jaką jest unieważnienie...

Jakie są konsekwencje podatkowe unieważnienia kredytu frankowego?

Jakie są konsekwencje podatkowe unieważnienia kredytu frankowego?
Skutkiem uznania umowy kredytu frankowego za nieważną jest konieczność dokonania stosownego rozliczenia między stronami, polegającego na zwrocie wzajemnych świadczeń. Dodatkowo...

Jak zarządzać finansami po unieważnieniu kredytu frankowego?

Jak zarządzać finansami po unieważnieniu kredytu frankowego?
W przypadku unieważnienia umowy kredytowej strony postępowania zobowiązane są do wzajemnego rozliczenia. Bank będzie musiał oddać kredytobiorcy wszystkie wpłacone przez...