SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Rząd nie przyjął projektu ustawy przedłużającej wakacje kredytowe

Data ostatniej aktualizacji:

Rząd nie przyjął projektu ustawy przedłużającej wakacje kredytowe

20 lutego 2024 roku Rząd miał podjąć decyzję, jak będą wyglądały zasady korzystania z nowych wakacji kredytowych. Rada Ministrów nie przyjęła jednak projektu ustawy, która miała uregulować wakacje kredytowe. Banki ostro skrytykowały nowe warunki wakacji kredytowych. Centrum Informacyjne Rządu wydało komentarz, że warunki wakacji kredytowych są poddawane dalszym pracom i analizom.

Wakacje kredytowe – od kiedy?

Wakacje kredytowe miały obowiązywać od 1 marca 2024 roku, jednak z uwagi na trwający proces legislacyjny termin ten prawdopodobnie zostanie przesunięty na 1 kwietnia 2024 roku. Jednak i ten termin w obecnych okolicznościach może być zagrożony.

Kredytobiorcy walutowi zostali wykluczeni ze wsparcia w postaci wakacji kredytowych.  Jednak nieprzyjęcie projektu jest niekorzystne nie tylko dla złotówkowiczów, ale również dla frankowiczów. Frankowicze liczyli na inne rozwiązanie obecne w projekcie takich jak liberalizacja dostępu do Funduszu Wsparcia Kredytobiorców, zwiększenie kwoty wsparcia udostępnianej w ramach Funduszu Wsparcia Kredytobiorców.

Pomoc frankowiczom w sprawie kredytu

Najlepszym rozwiązaniem dla frankowiczów jest wzięcie sprawy w swoje ręce i złożenie pozwu frankowego do sądu o unieważnienie umowy kredytu frankowego. Przed skierowaniem sprawy do sądu frankowicz może skorzystać z kalkulatora frankowicza w celu wyliczenia swojego roszczenia lub powierzyć wyliczenie kancelarii frankowej. Kancelaria frankowa prócz udzielenia pomocy w wyliczeniu wartości przedmiotu sporu, wyjaśni jak wyglądają kolejne etapy sprawy, w tym rozprawa frankowa oraz pytania i odpowiedzi na rozprawie frankowej.

Zobacz również: Wakacje kredytowe a kredyt frankowy


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)
Kalkulator frankowy

Inne wpisy z tej kategorii

Odwołanie rzecznika finansowego

Odwołanie rzecznika finansowego
W dniu 20 czerwca 2024 roku premier Donald Tusk odwołał Bohdana Pretkiela z funkcji Rzecznika Finansowego. Oficjalnym powodem odwołania rzecznika...

BPH poinformował o znacznej stracie za rok 2023 – czy kredytobiorcy frankowi mają powody do niepokoju?

BPH poinformował o znacznej stracie za rok 2023 – czy kredytobiorcy frankowi mają powody do niepokoju?
Ostatnimi czasy bank BPH opublikował sprawozdanie finansowe, z którego wynika, że za rok 2023 poniósł stratę w wysokości ok. 5,5...

Wyrok SN II CSKP 544/24 – oddalona skarga kasacyjna syndyka

Wyrok SN II CSKP 544/24 – oddalona skarga kasacyjna syndyka
Getin Noble Bank Wyrokiem z dnia 21 czerwca 2024 r. w sprawie II CSKP 544/24 Sąd Najwyższy oddalił skargę kasacyjną...