SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Na czym polega kampania banku – „Ugoda lepsza niż proces”? Czy jest to manipulacja?

Data ostatniej aktualizacji:

Kobieta liczy pieniądze przy stole. W tle widać ołówek, kalkulator i dokumenty.

W mediach trwa kampania sektora bankowego pod hasłem „Ugoda lepsza niż proces”. Spot namawiający do zawierania przez frankowiczów ugód z bankami można zobaczyć w telewizji, jak również Internecie. Obecnie prawie wszystkie banki frankowe oferują posiadaczom kredytów frankowych ugody. Czy ugoda jest korzystniejsza niż proces sądowy?

Zobacz również: Ugoda frankowa z bankiem pod koniec 2023 roku: czy się opłaca?

Na czym polega manipulacja banku?

Pomimo wzmożonych działań promocyjnych zachęcających do zawierania ugód w sprawach frankowych należy wskazać, że ugody oferowane przez banki są nadal nieopłacalne dla kredytobiorców. Korzyści wynikające z ugody są nieporównywalnie niższe  w porównaniu z korzyściami, które frankowicz może uzyskać na drodze sądowej.

Ugody frankowe polegają na przeliczeniu kredytu frankowego na kredyt złotowy z zastosowaniem nieprzewidywalnego i wysokiego wskaźnika WIBOR. Rozwiązanie takie to dla frankowiczów  przysłowiowe „z deszczu pod rynnę”. Korzyści z zawarcia ugody bankowej są w zasadzie znikome.

Z drugiej strony kampania Związku Banku Polskich prowadzona na TikToku wciąż powiela nieprawdziwe mity na temat kredytobiorców frankowych. Frankowicze przestawiani są jako osoby, które zdawały sobie sprawę z tego, że raty frankowe wzrosną, ale mimo wszystko skusili się na tańszy kredyt. Prawda jest jednak zupełnie inna, co niejednokrotnie zostało potwierdzone przez sądy. W wielu przypadkach doradcy kredytowi zapewniali, że miesięczna rata frankowa wzrośnie maksymalnie 10% i ryzyko walutowe w istocie jest bardzo niskie.

Analiza kampanii informacyjnej ZBP

Banki dynamicznie ruszyły z kampanią promocyjną ugody z frankowiczami. W Internecie oraz telewizji pojawiają się spoty zachęcające do zawierania ugód frankowych.  Powyższe działanie ma uchronić banki przed kolejnymi pozwami o unieważnienie umów frankowych.

Ze spotu reklamowego pt. „Sąsiedzi” dowiadujemy się, że frankowicz uzyskał umorzenie w wysokości 100 tys. zł. Nie jest jednak przedstawiona informacja jak dużą kwotę kredytu do tej pory spłacił frankowicz, ile pozostało do spłaty na rzecz banku. Ujawnienie powyższych szczegółów pokazałoby powiem nieatrakcyjność proponowanych przez banki ugód.

W rzeczywistości banki nie oferuje obniżki salda na poziomie ponad 100 tys. zł. Najczęściej oferują niższe kwoty, które i tak zostaną bankowi zrekompensowane późniejszymi wysokimi odsetkami. W dodatku w rzeczywistości raty po zawarciu ugody często są tak samo wysokie, a czasami nawet wyższe niż przed zawarciem porozumienia.

Czy banki będą oferować lepsze warunki ugód?

Po czerwcowych wyrokach Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wielu frankowiczów spodziewało się, że banki zaczną proponować korzystniejsze warunki ugód, które będą podobne do skutków unieważnienia umowy kredytowej na podstawie wyroku sądowego. Banki jednak nie mają powodów, aby proponować frankowiczom lepszych warunków ugód. Wskazać bowiem należy, że banki zanotowały rekordowy zysk netto za pierwsze półrocze 2023 r. wynoszący 15,63 mld zł. Nawet banki posiadające najwięcej kredytów frankowych odnotowały zysk. Na razie wszystkie opcje ugód dostępnych na rynku są korzystne jedynie dla samym banków, które w ten sposób minimalizują straty wynikające z przegrywanych procesów sądowych.

Skierowanie sprawy frankowej do sądu

Ze względu na utrzymujący się wysoki kurs franka szwajcarskiego, kredytobiorcy frankowi szukają rozwiązań z jakich mogą skorzystać w celu polepszenia ich sytuacji. Przewalutowanie kredytu wskutek ugody z bankiem przynosi mniej korzyści niż chcieliby tego frankowicze. Jakiego działania należy się więc podjąć w 2023 roku? Okazuje się, że rozliczenie po unieważnieniu umowy frankowej okazuje się najkorzystniejszym dla frankowiczów rozwiązaniem. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że zespół specjalistów z naszej kancelarii przygotował narzędzie, jakim jest kalkulator frankowy unieważnienia kredytu frankowego, który pozwoli wszystkim zainteresowanym frankowiczom poznać kwoty, jakie można uzyskać od banku na drodze sądowej. W celu analizy umowy frankowej, a następnie złożenia skutecznego pozwu o unieważnienie skontaktuj się z kancelarią frankową Frejowski. Kancelaria posiada bogate doświadczenie w prowadzeniu spraw przeciwko bankom.


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)
Kalkulator frankowy

Inne wpisy z tej kategorii

Millennium Bank walczy z frankowiczami

Millennium Bank walczy z frankowiczami
W roku 2024 w dalszym ciągu należy spodziewać się, że w sądzie prowadzonych będzie wiele spraw frankowych. Duża ilość kredytobiorców...

Pierwszy zyskowny rok dla Banku Millennium – prognozy na przyszłość

Pierwszy zyskowny rok dla Banku Millennium – prognozy na przyszłość
Bank Millennium należy do podmiotów z największą liczbą kredytów frankowych w Polsce. Przekłada się to więc również na statystyki postępowań...

Czy jeden kredytobiorca może pozwać bank w sprawie frankowej?

Czy jeden kredytobiorca może pozwać bank w sprawie frankowej?
Często umowy kredytów frankowych były zawierane przez kilku kredytobiorców, zazwyczaj małżonków. Często zdarza się tak, że mimo rozwodu, małżonkowie nadal...