SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Ugody proponowane frankowiczom

Kobieta liczy pieniądze przy stole. W tle widać ołówek, kalkulator i dokumenty.

W mediach trwa kampania sektora bankowego pod hasłem „Ugoda lepsza niż proces”. Spot namawiający do zawierania przez frankowiczów ugód z bankami można zobaczyć w telewizji, jak również Internecie. Obecnie prawie wszystkie banki frankowe oferują posiadaczom kredytów frankowych ugody. Czy ugoda jest korzystniejsza niż proces sądowy?

Czy banki będą oferować lepsze warunki ugód?

Po czerwcowych wyrokach Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wielu frankowiczów spodziewało się, że banki zaczną proponować korzystniejsze warunki ugód, które będą podobne do skutków unieważnienia umowy kredytowej na podstawie wyroku sądowego. Banki jednak nie mają powodów, aby proponować frankowiczom lepszych warunków ugód. Wskazać bowiem należy, że banki zanotowały rekordowy zysk netto za pierwsze półrocze 2023 r. wynoszący 15,63 mld zł. Nawet banki posiadające najwięcej kredytów frankowych odnotowały zysk. Na razie wszystkie opcje ugód dostępnych na rynku są korzystne jedynie dla samym banków, które w ten sposób minimalizują straty wynikające z przegrywanych procesów sądowych.

Skierowanie sprawy frankowej do sądu

Wciąż najlepszym rozwiązaniem dla frankowiczów jest skierowanie pozwu do sądu o unieważnienie umowy kredytu frankowego. Sprawy frankowe są coraz szybciej rozpoznawane w sądach i mogą się prawomocnie zakończyć nawet w okresie około 1,5 roku od wniesienia pozwu.

Statystyki prawomocnych wyroków zapadłych w sprawach frankowych w pierwszej połowie 2023 roku pokazują przewagę frankowiczów. Na około 1,6 tys. prawomocnych wyroków aż 99,3% stanowią wyroki korzystne dla frankowiczów. Jeżeli więc posiadasz kredyt we frankach szwajcarskich i nie podjąłeś jeszcze żadnych kroków w celu jego unieważnienia, skontaktuj się naszą Kancelarią.

Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz, nr wpisu WA-15162


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)

Inne wpisy z tej kategorii

Kancelaria frankowa Gorzów Wielkopolski

Kancelaria frankowa Gorzów Wielkopolski
Posiadasz kredyt frankowy? Mieszkasz lub zawarłeś kredyt w Gorzowie Wielkopolskim i interesuje Cię profesjonalna pomoc dla frankowiczów ? Jeśli tak,...

Pomoc frankowiczom Puławy

Pomoc frankowiczom Puławy
Pomoc na jaką mogą liczyć frankowicze zamieszkujący Puławy oraz okolice może polegać na odfrankowieniu kredytu lub też jego unieważnieniu. Odfrankowienie,...

Kancelarie frankowe opinie

Kancelarie frankowe opinie
Na rynku usług prawnych istnieje już wiele wyspecjalizowanych kancelarii, które oferują usługi z zakresu prowadzenia procesów związanych z umowami kredytu...