SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Frankowicze skorzystają z wakacji kredytowych! Luka prawna w projekcie ustawy?

Data ostatniej aktualizacji:

frankowicze skorzystają z wakacji kredytowych

Chcemy, czy nie – żyjemy sytuacją finansową kredytobiorców hipotecznych, zarówno Złotówkowiczów, jak i wiodących prym w stawianiu weta bankom – Frankowiczów. Rząd zauważywszy, iż podwyżki stóp procentowych oraz stale rosnący WIBOR stanowi postępującą rysę na portfelach polskich kredytobiorców hipotecznych, zaproponował wakacje kredytowe dla potrzebujących wsparcia. I to jest najważniejszy aspekt propozycji pomocowych skierowanych w stronę strudzonych wysokimi ratami kredytobiorców.

Dotychczas rozważaliśmy pomoc jedynie w aspekcie kredytów złotówkowych, jednakże jak to zwykle z prawem bywa – znalazła się luka prawna korzystna dla Frankowiczów.

  • Odpowiedzią na rosnącą wysokość rat będą wakacje kredytowe obejmujące część kapitałową oraz odsetkową, wstrzymanie płatności możliwe jest na łącznie 8 miesięcy w roku 2022-2023
  • Rząd przewidział wsparcie w postaci większego zasobu Funduszu Wsparcia Kredytobiorców
  • Zapowiedziano usunięcie wskaźnika WIBOR z umów kredytowych z początkiem roku 2023

Frankowicze z szansą na skorzystanie z wakacji kredytowych

Zapowiedzi rządowej pomocy dotyczyć miały jedynie kredytów złotówkowych, których raty diametralnie i w krótkim czasie wystrzeliły do góry. Fakt, iż programem wsparcia nie zostali objęci Frankowicze nie dziwił nikogo, bowiem stopy procentowe w Szwajcarii nie uległy podwyższeniu, SARON nie jest również aż tak toksycznym instrumentem procentowym, co WIBOR, a jedyną obawę stanowi nadal wzrost kursu franka szwajcarskiego. Mówiąc o projekcie ustawy o wakacjach kredytowych kluczową kwestię stanowi fakt, iż Frankowiczom nie rośnie oprocentowanie na taką skalę, jak w kredytach złotówkowych.

Projekt ustawy skierowany jest w swoim brzmieniu do umów kredytów udzielonych w walucie polskiej, jednakże nie będzie zaskoczeniem, jeśli przypomnimy, że kredyt udzielony we franku szwajcarskim, to tak naprawdę kredyt w złotówkach z tą różnicą jednak, że postanowienia klauzul indeksacyjnych oraz waloryzacyjnych mają istotny wpływ na finalną kwotę raty kredytu, które o dziwo – okazały się być abuzywne oraz stanowiące podstawę do podważenia umów frankowych.

Dzisiejsi Frankowicze otrzymali przecież kwotę kredytu określoną w walucie polskich złotych, zatem możemy doglądać pewnych przesłanek świadczących o tym, iż Frankowicze również mogą skorzystać z rządowego wsparcia.

Wakacje kredytowe mimo wszystko nie są korzystne dla Frankowiczów

Mimo możliwości ubiegania się o wakacje kredytowe z pakietu wsparcia rządowego nadal dyskusyjną kwestią zdaje się być atrakcyjność tego rozwiązania. Raty zawieszone na czas wakacji kredytowych trzeba będzie kiedyś oddać, a ryzyko kursowe oraz podwyżki nie napawają optymizmem Frankowiczów, bowiem przeciąganie w czasie sytuacji i tak toksycznej w swojej naturze problemu w sposób faktyczny nie rozwiązuje.

Pozew rozwiązaniem problemów Frankowiczów

Frankowicze, którzy na swoje nieruchomości zaciągnęli kredyty w walucie franka szwajcarskiego zamiast podejmować próby odroczenia płatności mogą wybrać inne, zdecydowanie korzystne rozwiązanie. Mowa o złożeniu pozwu przeciwko bankowi. Sądy powszechne orzekają na korzyść Frankowiczów, a sądy powszechne w mniejszych miastach na dodatek pozbawione są dużych kolejek referatów, co dla niecierpliwych Frankowiczów stanowi gwarancję szybszego rozpatrzenia sprawy. W ocenie specjalistów Kancelarii Frejowski CHF, pozew to nadal najbardziej atrakcyjna forma rozliczenia swoich interesów z bankiem, bowiem ugody nigdy nie były atrakcyjne, a w obecnej sytuacji mogą wręcz pogłębić problem ze spłatą zobowiązania.

Nasi eksperci zachęcają do kontaktu wszystkich zainteresowanych Frankowiczów z całej Polski do kontaktu!


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)
Kalkulator frankowy

Inne wpisy z tej kategorii

Reklamacja do banku kredyt frankowy

Reklamacja do banku kredyt frankowy
Kredyty frankowe masowo unieważniane są przez sądy. Warto jednak wiedzieć, jakie działania podjąć, aby doprowadzić do sytuacji, jaką jest unieważnienie...

Ważna uchwała Sądu Najwyższego III CZP 25/22

Ważna uchwała Sądu Najwyższego III CZP 25/22
W dniu 25 kwietnia 2024 r. Sąd Najwyższy wydał długo oczekiwaną uchwałę w sprawie III CZP 25/22. W wydaniu uchwały...

Większe rezerwy banków na kredyty hipoteczne

Większe rezerwy banków na kredyty hipoteczne
Banki zdają sobie sprawę, że frankowicze nie zwalniają tempa w składaniu pozwów o unieważnienie umów frankowych do sądów i że...