SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

TSUE 8 września frankowicze – co dla frankowiczów oznaczać będzie wyrok TSUE?

Data ostatniej aktualizacji:

TSUE 8 września frankowicze – co dla frankowiczów oznaczać będzie wyrok TSUE?

Już niebawem, bo 8 września ogłoszony zostanie przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości wyrok, który dotyczy trzech spraw o sygnaturach: C-80/21, C-82/21 oraz C-82/21. Wszystkie z nich dotyczyć będą polskich Frankowiczów, a co za tym idzie – dowiemy się, jakie konsekwencji wyrok TSUE franki przyniesie dla spraw frankowych oraz banków. Europejski Trybunał Sprawiedliwości już wielokrotnie wypowiadał się na temat spraw frankowych w podobnym zakresie i stanowisko to było zdecydowanie prokonsumenckie. Jakich dokładnie kwestii dotyczyć będzie jutrzejszy wyrok? Czy będzie on kontynuacją już wykształconej linii orzeczniczej? Na jakie pytania odpowie TSUE?

  • Europejski Trybunał Sprawiedliwości wypowie się na temat możliwości wyeliminowania z umowy kredytowej tylko i wyłączne tego fragmentu postanowień, które są nieuczciwe.
  • Czy możliwym będzie zastąpienie klauzul abuzywnych przepisem depozytywnym oraz, czy w jego miejsce można będzie wprowadzić uśredniony kurs NBP.
  • Wyjaśnione zostaną kwestie rozpoczęcia biegu 10-letniego biegu przedawnienia roszczeń konsumenta.

TSUE 8 września frankowicze – czy wyrok coś zmieni?

Orzeczenie TSUE w zakresie powyższych pytań miało zostać wydane już w dniu 17 marca 2022 r., ale Europejski Trybunał Sprawiedliwości zadecydował o przesłuchaniu stron sporu, a także o przedstawienie stanowiska KE oraz rządów Państw: Finlandii, Hiszpanii oraz Polski. Warto pamiętać jednocześnie, iż odroczenie wspomnianego wyroku nie będzie miał związku ze zmianą linii orzeczniczej TSUE, a wcześniejsze orzeczenia wskazują na korzyść frankowiczów. Nadchodzący TSUE wyrok prawdopodobnie ugruntuje jeszcze bardziej pozycję frankowiczów na parkiecie sądowym, a tym samym zmniejszą szansę banków na wygrane.

TSUE 8 września frankowicze – co zmieni ważny wyrok TSUE franki?

Zadane pytania prejudykcyjne do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości stanowią temat, który stale powraca podczas rozpatrywania spraw frankowych, a kolejne orzeczenie, które potwierdzi dotychczasową linię orzeczniczą jedynie pomoże sądom krajowym w rozpatrywaniu spraw szybciej i z większą pewnością. W naszej ocenie nie ma żadnych wątpliwości co do tego, że sądy mogą dokonywać modyfikacji umów, które zawierają klauzule abuzywne. To właśnie dyrektywa unijna 93/13 pozwala na zastępowanie niedozwolonych mechanizmów średnim kursem NBP. Niezależnie także od wyroku frankowicze nie powinni się przejmować o kwestię przedawnienia roszczeń, bowiem bieg 10-letniego okresu przedawnienia roszczeń nie może się rozpocząć, jeśli kredytobiorca nie wie o nieuczciwym charakterze swojej umowy kredytowej.

W naszej opinii wyrok TSUE franki pogrąży jeszcze bardziej banki w przegranych sprawach frankowych, bowiem od zawsze wiadomo, iż sądy krajowe zobowiązane są uwzględniać stanowisko oraz orzeczenia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w rozpatrywaniu spraw frankowych. Spodziewamy się, iż orzeczenie to pozwoli na znaczne przyśpieszenie rozstrzygania spraw frankowych, dzięki rozwianiu tych znaczących wątpliwości.

TSUE frankowicze 2022 – czy wyrok jeszcze bardziej umocni pozycję frankowiczów w sądach?

Wszelkie znaki na niebie i ziemi, ale i w wykładni prawa oraz funkcjonujących już orzeczeń wskazują, iż 8 września 2022 roku będzie dla frankowiczów kolejnym ważnym dniem, który nie wywróci orzecznictwa do góry nogami, ale na pewno dołoży kolejną cegłę do budowli ochrony prawnej poszkodowanych frankowiczów.

Jesteśmy przekonani o tym, iż po orzeczeniu TSUE duża część frankowiczów zdecyduje się na pójście do sądu, bowiem będzie to kolejny sygnał i to od samego Trybunału Sprawiedliwości, iż pozwanie banku jest zasadne.

Zachęcamy do kontaktu wszystkich frankowiczów, którzy jeszcze powstrzymują się z różnych powodów od pozwania swojego banku, a zainteresowanych kontynuacją tematu najnowszego orzeczenia TSUE – do obserwowania naszego bloga. Gdy zapadnie orzeczenie, nie omieszkamy przeanalizować jego konsekwencji dla naszych czytelników. Bardziej zdecydowanych frankowiczów zapraszamy do skorzystania z narzędzia, jakim jest kalkulator frankowy i dowiedz się, ile można odzyskać od banku jeszcze dziś!


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)
Kalkulator frankowy

Inne wpisy z tej kategorii

Umorzenie kredytu CHF a ulga mieszkaniowa

Umorzenie kredytu CHF a ulga mieszkaniowa
Zgodnie z przepisami rozporządzenia ministra finansów w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego (tekst jedn.: Dz. U. z 2024 r. poz....

Uchwała siedmiu sędziów Sądu Najwyższego z dnia 28 lutego 2025 roku (III CZP 126/22)

Uchwała siedmiu sędziów Sądu Najwyższego z dnia 28 lutego 2025 roku (III CZP 126/22)
Uchwała Sądu Najwyższego o sygnaturze III CZP 126/22, podjęta 28 lutego 2025 roku przez skład siedmiu sędziów, dotyczyła charakteru prawnego...

Jak szybko sprawy frankowe rozpoznają sądy we Wrocławiu?

Jak szybko sprawy frankowe rozpoznają sądy we Wrocławiu?
To jak długo będzie trwać sprawa frankowa we Wrocławiu zależy od obciążenia sądu, ale też częściowo od szczęścia. Zdarza się,...