SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Ustawa frankowa 2022 – kiedy ustawa frankowa weszła w życie i czym jest?

Data ostatniej aktualizacji:

Ustawa frankowa 2022 - kiedy ustawa frankowa weszła w życie i czym jest?

W marcu 2022 roku weszło w życie rozporządzenie Ministra Finansów. Jednak czym jest dokładnie to rozporządzenie? To nic innego jak zwolnienie z podatku dochodowego przychodów, które zostały uzyskane w wyniku podpisania przez Frankowicza ugody z bankiem. Ta ustawa frankowa 2022 obejmuje przychody, które zostały osiągnięte od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku, co oznacza, że frankowicze, którzy zawarli ugodę przed wejściem rozporządzenia, mogą również skorzystać z ulgi. Rozporządzenie ma na celu zachęcić rzeszę frankowiczów do zawierania niekorzystnych ugód, które proponują im banki. Należy jednak zauważyć, że rzeczone zwolnienie z podatku nie zrekompensuje frankowiczom kosztów, jakie ponieśli, płacąc wysokie raty kredytu. 

Ustawa frankowa 2022 –  kogo dotyczy?

Wielu frankowiczów, których zainteresowała ustawa frankowa 2022, zastanawia się, kogo dotyczy to rozwiązanie. Jak można było się spodziewać, zwolnienie z podatku nie jest przewidziane dla wszystkich frankowiczów. Z podatkowego udogodnienia skorzystać będą mogli jedynie ci frankowicze, którzy zaciągnęli kredyt tylko na jedno mieszkanie lub budynek mieszkalny, który zaspokoił ich potrzeby mieszkaniowe w ramach jednego gospodarstwa domowego, bądź kilku, jeśli w grę wchodził budynek mieszkalny, z którego korzystały osoby zaliczone do I grupy podatkowej według rozumienia ustawy o podatku od spadków i darowizn. Innym warunkiem, który powinni spełniać frankowicze ubiegający się o ulgę podatkową, jest niekorzystanie wcześniej z umorzenia wierzytelności w ramach innego kredytu, który zaciągnięty był na mieszkaniową inwestycję.  

Frankowicze, którzy nie spełniają powyższych warunków, będą zobligowani do odprowadzenia podatku według stawki 17% lub 32% po zawarciu ugody z bankiem. 

Kiedy wprowadzono kredyty we frankach?

Kredyty frankowe zostały wprowadzone do Polski już w 1998 roku, jednak wówczas nie cieszyły się dużą popularnością. Dopiero w 2002 roku Polacy coraz śmielej zaciągali kredyty we frankach szwajcarskich, a ich zadłużenie w tej walucie sięgnęło aż 6,1 miliardów CHF. Największy przełom miał jednak dopiero nadejść. W 2007 roku zadłużenie polskich frankowiczów wzrosło z 6,1 miliardów CHF do 30,9 miliardów CHF. W tamtym czasie kredyty frankowe stanowiły aż 90% kredytów zaciągniętych przez Polaków. 

Dlaczego Frankowicze mają problem?

Przyczyny problemów frankowiczów należy doszukiwać się w niezrozumiałych i niedozwolonych zapisach, które banki umieszczały w umowach frankowych i które w rażący sposób naruszały interesy frankowych kredytobiorców.  Banki również przysporzyły frankowiczom ogromnych problemów poprzez ustalane na własną rękę wysokości kursu franka, które nijak miało się do wysokości kursu, który przedstawiało NBP. Przez nieuczciwe praktyki banku wielu frankowiczów boryka się dziś z ogromnymi problemami zarówno finansowymi, jak i prywatnymi. 

Jakie są prognozy dla franka szwajcarskiego? Ile więcej płacą frankowicze?

Frankowicze obecnie płacą najwyższe raty w historii. Złą wiadomością jest również fakt, iż według analityków finansowych polski złoty może stale osłabiać się względem franka szwajcarskiego. Na ten moment Kurs CHF lokuje się blisko 5 zł, jednak według prognoz w ciągu najbliższych tygodni bariera rzeczonych 5 złotych może zostać przebita. Biorąc pod uwagę wzrost kursu CHF jak i podnoszone przez Narodowy Bank Szwajcarii stopy procentowe, Frankowicze mogą spodziewać się rosnących rat kredytu, które dotkliwie zostaną odczute przez ich portfele. 

Rozporządzenie dotyczącej ulgi podatkowej dla frankowiczów bez wątpienia nie jest wystarczającą rekompensatą za wszelkie koszty, które poczynili frankowicze podczas całego okresu kredytowania. Optymizmem nie napawają również prognozy dla franka szwajcarskiego, który według przewidywań wkrótce ma przekroczyć magiczną barierę 5 zł. Najlepszym wyjściem dla frankowiczów jest skierowanie swojej sprawy do sądu w celu pozbycia się kredytu. 

Skontaktuj się z nami za pomocą formularza kontaktowego, przekaż swoje dokumenty do bezpłatnej analizy i rozpocznij walkę o swoje pieniądze. Wraz z pozwem złożymy w Twoim imieniu wniosek o sądowe wstrzymanie płatności rat, które pozwoli Ci uchronić się od stale rosnących rat toksycznego kredytu! Jesteśmy odpowiedzią na wszelkie potrzeby frankowiczów!


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)
Kalkulator frankowy

Inne wpisy z tej kategorii

Wynagrodzenie za korzystanie z kapitału – co z pozwami banków?

Wynagrodzenie za korzystanie z kapitału – co z pozwami banków?
Obecnie przed sądami toczy się wiele spraw nie tylko z powództwa kredytobiorców, ale także banków. Banki jeszcze nie tak dawno...

Sądy nadal odnotowują duży napływ spraw frankowych

Sądy nadal odnotowują duży napływ spraw frankowych
Frankowicze nadal chętnie składają pozwy do sądów. Nic w tym dziwnego, bowiem masowo wygrywają oni z bankami. Co więcej, najnowszy...

​​​Uchwała frankowa – co oznacza dla frankowiczów?

​​​Uchwała frankowa – co oznacza dla frankowiczów?
W dniu 25 kwietnia 2024 roku Sąd Najwyższy podjął uchwałę, w której rozstrzygnął zagadnienia prawne dotyczące kredytów frankowych. Zapadłe orzeczenie...