Ustawa frankowa 2022 – kiedy ustawa frankowa weszła w życie i czym jest?

BEZPŁATNA ANALIZA / 100% WYGRANYCH SPRAW / NAJLEPSI SPECJALIŚCI NIOSĄCY POMOC FRANKOWICZOM
Ustawa frankowa 2022 - kiedy ustawa frankowa weszła w życie i czym jest?

Spis treści:

W marcu 2022 roku weszło w życie rozporządzenie Ministra Finansów. Jednak czym jest dokładnie to rozporządzenie? To nic innego jak zwolnienie z podatku dochodowego przychodów, które zostały uzyskane w wyniku podpisania przez Frankowicza ugody z bankiem. Ta ustawa frankowa 2022 obejmuje przychody, które zostały osiągnięte od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku, co oznacza, że frankowicze, którzy zawarli ugodę przed wejściem rozporządzenia, mogą również skorzystać z ulgi. Rozporządzenie ma na celu zachęcić rzeszę frankowiczów do zawierania niekorzystnych ugód, które proponują im banki. Należy jednak zauważyć, że rzeczone zwolnienie z podatku nie zrekompensuje frankowiczom kosztów, jakie ponieśli, płacąc wysokie raty kredytu. 

Ustawa frankowa 2022 –  kogo dotyczy?

Wielu frankowiczów, których zainteresowała ustawa frankowa 2022, zastanawia się, kogo dotyczy to rozwiązanie. Jak można było się spodziewać, zwolnienie z podatku nie jest przewidziane dla wszystkich frankowiczów. Z podatkowego udogodnienia skorzystać będą mogli jedynie ci frankowicze, którzy zaciągnęli kredyt tylko na jedno mieszkanie lub budynek mieszkalny, który zaspokoił ich potrzeby mieszkaniowe w ramach jednego gospodarstwa domowego, bądź kilku, jeśli w grę wchodził budynek mieszkalny, z którego korzystały osoby zaliczone do I grupy podatkowej według rozumienia ustawy o podatku od spadków i darowizn. Innym warunkiem, który powinni spełniać frankowicze ubiegający się o ulgę podatkową, jest niekorzystanie wcześniej z umorzenia wierzytelności w ramach innego kredytu, który zaciągnięty był na mieszkaniową inwestycję.  

Frankowicze, którzy nie spełniają powyższych warunków, będą zobligowani do odprowadzenia podatku według stawki 17% lub 32% po zawarciu ugody z bankiem. 

Kiedy wprowadzono kredyty we frankach?

Kredyty frankowe zostały wprowadzone do Polski już w 1998 roku, jednak wówczas nie cieszyły się dużą popularnością. Dopiero w 2002 roku Polacy coraz śmielej zaciągali kredyty we frankach szwajcarskich, a ich zadłużenie w tej walucie sięgnęło aż 6,1 miliardów CHF. Największy przełom miał jednak dopiero nadejść. W 2007 roku zadłużenie polskich frankowiczów wzrosło z 6,1 miliardów CHF do 30,9 miliardów CHF. W tamtym czasie kredyty frankowe stanowiły aż 90% kredytów zaciągniętych przez Polaków. 

Dlaczego Frankowicze mają problem?

Przyczyny problemów frankowiczów należy doszukiwać się w niezrozumiałych i niedozwolonych zapisach, które banki umieszczały w umowach frankowych i które w rażący sposób naruszały interesy frankowych kredytobiorców.  Banki również przysporzyły frankowiczom ogromnych problemów poprzez ustalane na własną rękę wysokości kursu franka, które nijak miało się do wysokości kursu, który przedstawiało NBP. Przez nieuczciwe praktyki banku wielu frankowiczów boryka się dziś z ogromnymi problemami zarówno finansowymi, jak i prywatnymi. 

Jakie są prognozy dla franka szwajcarskiego? Ile więcej płacą frankowicze?

Frankowicze obecnie płacą najwyższe raty w historii. Złą wiadomością jest również fakt, iż według analityków finansowych polski złoty może stale osłabiać się względem franka szwajcarskiego. Na ten moment Kurs CHF lokuje się blisko 5 zł, jednak według prognoz w ciągu najbliższych tygodni bariera rzeczonych 5 złotych może zostać przebita. Biorąc pod uwagę wzrost kursu CHF jak i podnoszone przez Narodowy Bank Szwajcarii stopy procentowe, Frankowicze mogą spodziewać się rosnących rat kredytu, które dotkliwie zostaną odczute przez ich portfele. 

Rozporządzenie dotyczącej ulgi podatkowej dla frankowiczów bez wątpienia nie jest wystarczającą rekompensatą za wszelkie koszty, które poczynili frankowicze podczas całego okresu kredytowania. Optymizmem nie napawają również prognozy dla franka szwajcarskiego, który według przewidywań wkrótce ma przekroczyć magiczną barierę 5 zł. Najlepszym wyjściem dla frankowiczów jest skierowanie swojej sprawy do sądu w celu pozbycia się kredytu. 

Skontaktuj się z nami za pomocą formularza kontaktowego, przekaż swoje dokumenty do bezpłatnej analizy i rozpocznij walkę o swoje pieniądze. Wraz z pozwem złożymy w Twoim imieniu wniosek o sądowe wstrzymanie płatności rat, które pozwoli Ci uchronić się od stale rosnących rat toksycznego kredytu! Jesteśmy odpowiedzią na wszelkie potrzeby frankowiczów!

Oceń ten artykuł

0/5

Średnia ocen użytkowników: 5.0
na podstawie 198 opinii

BEZPŁATNA ANALIZA / 100% WYGRANYCH SPRAW / NAJLEPSI SPECJALIŚCI NIOSĄCY POMOC FRANKOWICZOM
Data publikacji: 30 sierpnia 2022
Ostatnia aktualizacja: 6 maja 2023

KONTAKT

BEZPŁATNA ANALIZA UMOWY KREDYTOWEJ CHF