SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Zła wiadomość dla Frankowiczów – kurs franka wzrośnie!

zła wiadomość dla frankowiczów kurs franka wzrośnie

Po ogromnej fali podwyżek dotyczących kredytów złotówkowych oraz dyskusji wokół trudnej sytuacji tychże kredytobiorców w związku z inflacją, która dotknęła ich podwójnie – przyszedł czas na Frankowiczów. Mimo tego, iż dyskusje na temat trudnej sytuacji Frankowiczów oscylowały wokół inflacji, jako takiej w połączeniu z podwyżkami towarów i usług, to niestety i w tym przypadku możemy zacząć martwić się o bezpośredni wpływ inflacji na wzrost rat kredytu. Według zapowiedzi Szwajcarskiego Banku Narodowego, wzrastająca inflacja będzie wiązała się z zaostrzeniem polityki monetarnej.

Frankowicze powinni się przygotować na wzrost kursu franka

Jak wiadomo, gdy inflacja dochodzi do głosu, rządzący starają się zwalczać jej przykre skutki w różnorodny sposób, niestety – zawsze wiąże się to z podwyżkami. Szwajcaria jednakże jest jednym z niewielu banków centralnych na całym świecie, w którym stopy procentowe nie odnotowują aż tak wysokich wahań, bowiem stopy procentowe utrzymują się poniżej zera i choć dynamika inflacji w tym kraju osiągnęła zaledwie 2,5 proc., co dla wielu zdawałoby się niczym w porównaniu z poziomem inflacji w Polsce, to zapowiedzi dla Frankowiczów nie są już jednak pozytywne. Jak zapowiada Andrea Maechler zasiadający w zarządzie (SNB), jeśli inflacja nie utrzyma się na poziomie od 0 do 2 proc., dojdzie do sytuacji, której Frankowicze do tej pory się nie obawiali – ujemne stopy procentowe zostaną podniesione. Frankowicze zapewne obawiali się uderzenia w swoje portfele w związku ze żniwem, jakie zbiera inflacja w Polsce, jak się jednak okazuje – będą zmuszeni odpierać atak na swoje portfele podwójnie.

Frankowicze zapłacą za inflację podwójnie

Frank szwajcarski ostatnimi czasy umacnia swoją wartość na arenie walut światowych, a jego atrakcyjność wzrośnie zapewne, co zapowiada również widmo zdecydowanie wyższego kursu franka, niż dotychczasowy, a prognozy specjalistów nie dają nadziei na poprawę sytuacji. Zapowiedź podwyżek dotyczących stóp procentowych również wpłynie na wysokość kursu franka, a co za tym idzie – na znaczące podwyżki rat kredytowych polskich Frankowiczów. Prognozy pokazują, iż spodziewana skala podwyżek w Szwajcarii może osiągnąć nawet 75 punktów bazowych, a rozpocząć się ma od września bieżącego roku, aż do marca roku 2023. Zapowiedzi Szwajcarskiego Banku Narodowego, zdają się nie być jedynie mrzonkami, bowiem – tuż po ogłoszeniu tej informacji odnotowaliśmy znaczne umocnienie się kursu franka na rynku walutowym, bowiem już tego samego dnia frank poszedł w górę o 1,2 proc., a następnego zaś o 5 proc., wynosząc tym samym prawie 4, 5 złotego. Aktualnie kurs franka utrzymuje się na poziomie 4, 48 zł, ale prorocze zapowiedzi odnośnie wysokości jego kursu zdają się przygotowywać powoli Frankowiczów na najgorsze.

Frankowicze z niską szansą na wsparcie rządu

W sytuacji, gdy raty kredytów frankowych osiągną ponownie rekordowy wynik – Frankowicze nie mogą liczyć na wsparcie ze strony rządzących, ci bowiem sugestywnie zapowiedzieli, iż umowy frankowe są unieważniane i nielegalne, zatem mogą wybrać się do sądu w celu rozwiązania swoich problemów. Co, rzecz jasna, z pełnym przekonaniem rekomendujemy Frankowiczom, dla których kredyt frankowy stanowi niemały wysiłek, bowiem ten może stać się jeszcze bardziej wzmożony, gdy kurs franka znowu poszybuje w przestworza. Zachęcamy wszystkich Frankowiczów, chcących pozbyć się swojego zobowiązania do kontaktu z naszą kancelarią frankową która dzięki wąskiej specjalizacji prawniczej jest idealnym wyborem w kwestii prowadzenia spraw frankowych.


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)

Inne wpisy z tej kategorii

Kancelaria frankowa Gorzów Wielkopolski

Kancelaria frankowa Gorzów Wielkopolski
Posiadasz kredyt frankowy? Mieszkasz lub zawarłeś kredyt w Gorzowie Wielkopolskim i interesuje Cię profesjonalna pomoc dla frankowiczów ? Jeśli tak,...

Pomoc frankowiczom Puławy

Pomoc frankowiczom Puławy
Pomoc na jaką mogą liczyć frankowicze zamieszkujący Puławy oraz okolice może polegać na odfrankowieniu kredytu lub też jego unieważnieniu. Odfrankowienie,...

Kancelarie frankowe opinie

Kancelarie frankowe opinie
Na rynku usług prawnych istnieje już wiele wyspecjalizowanych kancelarii, które oferują usługi z zakresu prowadzenia procesów związanych z umowami kredytu...