SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Banki zagrożone upadłością w Polsce – Które banki mogą zbankrutować?

Data ostatniej aktualizacji:

Banki zagrożone upadłością w Polsce

Kredytobiorcy frankowi w większości wypadków z optymizmem patrzą w przyszłość. Zdecydowana większość pozwów frankowych jest uwzględniana przez sądy, a frankowicze otrzymują od banków znaczne kwoty w związku z unieważnieniem umowy kredytu.

Wyjątek stanowią osoby, które kredyt zaciągnęły w Getin Noble Bank, gdyż w związku z upadłością tego banku odzyskanie jakichkolwiek środków finansowych z umów kredytów frankowych jest wątpliwe. Wielu kredytobiorców w obawie przed powtórzeniem się podobnej sytuacji w przyszłości zaczęło zastanawiać się, które banki są zagrożone upadłością w Polsce.

Czytaj również: Najgorsze banki w Polsce

Sytuacja banków w Polsce – Które banki w Polsce są zagrożone upadłością?

Na wstępie należy uspokoić wszystkich obawiających się o wypłacalność banków, w których prowadzone są ich kredyty frankowe. Upadłość banków w Polsce nie zdarza się często i zawsze traktowana jest jako ostateczność. Bankructwo banku pociąga za sobą tak wiele niekorzystnych konsekwencji dla sektora bankowego w Polsce, że banki starają się prowadzić swoją działalność w sposób, który nie doprowadzi do ogłoszenia względem nich upadłości.

Zgodnie z danymi udzielonymi przez NBP, poza Getin Noble Bank, obecnie nie ma już banku, którego sytuacja finansowa mogłaby uzasadniać wszczęcie względem niego postępowania restrukturyzacyjnego, czy upadłościowego.

Oczywiście część z banków komercyjnych osiągała w ostatnich latach istotne straty. Przykładem może być tu chociażby Bank Millennium ze stratą na poziomie 1,33 mld zł w 2021 roku, czy mBank –  strata 1,2 mld zł w 2021 roku. Mimo odnotowania takich strat nie ma co obawiać się upadłości mBanku, czy informacji o bankructwie Banku Millenium. Sytuacja tych podmiotów w dalszym ciągu jest bardzo stabilna.

Które banki ogłosiły upadłość?

W przeszłości zdarzały się oczywiście sytuacje bankructwa banków w Polsce. Dotyczyły one jednak z reguły mniejszych podmiotów, stąd też skutki upadłości tych banków nie były odczuwane przez aż tak dużą liczbę Polaków. Banki, względem których sądy ogłosiły upadłość w Polsce to:

·   Bank Komercyjny Posnania,

·   Agrobank,

·   Bank Promocji Eksportu Animex,

·   Savim Bank,

·   Bank Staropolski.

Jak bankructwo banku wpłynąć może na kredyty frankowe?

Upadłość banku z pewnością nie jest dobrą sytuacją dla frankowiczów. Po ogłoszeniu upadłości Getin Noble Bank, kredytobiorcy zmuszeni zostali do zgłaszania swoich wierzytelności syndykowi. Już teraz wiadomo, że wysokość potencjalnych wierzytelności z tytułu umów frankowych przerośnie wartość masy upadłości Getin Bank. W takim wypadku istnieje realne ryzyko, że przynajmniej część kredytobiorców, zwłaszcza tych, którzy nie zgłosili wierzytelności syndykowi nie odzyska pieniędzy z kredytu.

Względem pozostałych banków sytuacja wygląda znacznie pozytywnej. Przede wszystkim banki te nie są zagrożone upadłością. Dodatkowo frankowiczów chronią tzw. rezerwy frankowe, czyli odpisy, które musi dokonać bank w rocznym bilansie finansowym, z przeznaczeniem na poczet ewentualnych przegranych spraw sądowych. Wartość rezerw frankowych powinna być równa wartości przedmiotu sporu, czyli sumie wszystkich wpłat kredytobiorców frankowych. Dane dotyczące rezerw frakowych są jawne, więc każda zainteresowana osoba może sprawdzić ile dany bank przeznacza środków na przegrane procesy frankowe w sądach.

Wydaje się więc, że większość kredytobiorców może spać spokojnie. W Polsce nie obserwujemy kryzysu banków, który mógłby doprowadzić realnie do bankructwa któregoś z banków. Banki w Polsce, mimo przegrywania spraw frankowych, nie są obecnie zagrożone upadłością. Dodatkowo wydaje się, że po zamieszaniu z Getin Nobel Bank, sektor bankowy w Polsce tym bardziej zabezpieczy się przed koniecznością ogłoszenia upadłości.

Masz problem z kredytem frankowym? Skorzystaj z usług doświadczonej kancelarii – Kancelaria Frankowa Frejowski

Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz, nr wpisu WA-15162

 


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)
Kalkulator frankowy

Inne wpisy z tej kategorii

Kredyty frankowe Warszawa Praga – Bemowo

Kredyty frankowe Warszawa Praga – Bemowo
Wielu kredytobiorców posiadających kredyty frankowe Praga Bemowo szuka pomocy frankowiczom na forum. W celu uzyskania skutecznej i kompleksowej pomocy frankowicz...

Kancelaria frankowa Warszawa – którą kancelarię wybrać?

Kancelaria frankowa Warszawa – którą kancelarię wybrać?
Na rynku funkcjonuje całkiem sporo podmiotów, w tym niekoniecznie kancelarii, które zajmują się tematem kredytów frankowych. Jak wybrać dobrze? I...

Sądy Warszawa – wszystko, co musisz wiedzieć

Sądy Warszawa – wszystko, co musisz wiedzieć
Najwięcej spraw frankowych toczy się przed sądami w Warszawie. Dzisiaj przedstawię najważniejsze informacje o warszawskich sądach. Jakie są rodzaje sądów...