SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Długoterminowa prognoza kursu franka

Długoterminowa prognoza kursu franka

Kurs franka szwajcarskiego wpływa na los tysięcy Frankowiczów oraz całego systemu bankowego. Dalsze kształtowanie się kursu franka szwajcarskiego uzależnione jest od szeregu czynników. Czy kurs franka będzie rósł? Kiedy kurs franka spadnie? Jak będzie się kształtował kurs franka? Jaki będzie trend kursu franka szwajcarskiego?

Czy frank spadnie 2023?

Aktualny kurs franka szwajcarskiego cały czas utrzymuje się na wysokim poziomie i obecnie wynosi ok. 4,70 zł. Dodatkowo prognozy kursu franka szwajcarskiego nie są optymistyczne, bowiem z dużym prawdopodobieństwem kurs ten nadal będzie się tylko umacniał. Małe jest więc prawdopodobieństwo, aby kurs franka szwajcarskiego spadł.

Kiedy kurs franka spadnie? Niestety prognozy na to nie wskazują. Mało tego, jest wielce prawdopodobne, że w 2023 roku kurs franka szwajcarskiego przekroczy granicę 5,00 zł.

Kurs franka prognozy 2023

Wielu Frankowiczów zastanawia się jak będzie się kształtował kurs franka? Czy kurs franka będzie rósł?  Prognozy nie są optymistyczne. Według ekonomistów frank szwajcarski nadal będzie się umacniał. Frank po 6,00 zł? W najgorszym przypadku może się tak wydarzyć, że kurs franka szwajcarskiego sięgnie nawet 6,00 zł.

Kiedy frank po 3,00 zł? Na taki scenariusz w najbliższym czasie oraz jeszcze długo nie można liczyć. Obecnie wiele inwestorów traktuje franka szwajcarskiego jako stabilną walutę, co przemawia za tym, że kurs franka nie spadnie. Stabilizacja wysokości kursu franka szwajcarskiego oznacza dla kredytobiorców brak dalszego wzrostu rat kredytu oraz jego salda w złotych polskich. Jednak wciąż raty w większości przypadków są dwukrotnie wyższe niż w momencie zawierania umowy.

Wpływ na kurs franka szwajcarskiego ma inflacja, a w konsekwencji konieczność zatrzymania rosnących cen dóbr konsumpcyjnych w Szwajcarii i umocnienie pozycji franka szwajcarskiego na tle innych walut. Dodatkowo wpływ na kurs franka szwajcarskiego ma również wysoka inflacja w państwach europejskich, wojna na Ukrainie, kryzys energetyczny.

Frankowicze nie mają co liczyć na znaczny spadek kursu franka szwajcarskiego. Możliwe są oczywiście pewne, okresowe obniżki poniżej poziomu 4,00 zł (ostatni raz taka sytuacja miała miejsce w pierwszym kwartale 2020 roku), nie należy jednak spodziewać się trwałego trendu spadkowego. Wydaje się również, że nawet długotrwała prognoza kursu franka szwajcarskiego nie daje realnych nadziei na to, że kurs franka spadnie do poziomu z lat 2005-2008, kiedy to frank nie przekraczał wartości 3,00 zł.

O tym, że na rynku walutowym może dochodzić do drastycznych zmian oraz załamania prognoz świadczy między innymi dzień 15 stycznia 2015 roku nazwany „czarnym czwartkiem”, kiedy to frank szwajcarski gwałtownie się umocnił, po tym jak szwajcarski bank centralny zaprzestał interwencji na rynku walutowym. Kurs franka wzrost wtedy z kwoty 3,50 zł do kwoty 5,19 zł. Pod koniec dnia jego cena spadła do 4,31 zł.

Długoterminowa prognoza kursu franka

Bardzo trudno jest wskazać sensowną prognozę długoterminową dla kursu franka szwajcarskiego. Oszacowanie kiedy dokładnie frank szwajcarski będzie tańszy (i czy w ogóle frank szwajcarski spadnie) zależy od wielu czynników m.in. takich jak dalszy wzrost inflacji, czy przebieg wojny na Ukrainie. Okoliczności te powodują, że długoterminowe prognozy kursu franka szwajcarskiego, czy choćby prognozy kursu franka na drugą połowę 2023 zawierać mogą istotny margines błędu. Opierając się na danych i trendach z przeszłości z pewnością warto zwrócić uwagę, że kurs franka szwajcarskiego oscyluje w wartościach około 4,00-4,80 zł, przeciętnie osiągając wartość 4,20 – 4,50 zł. Spadku do poziomu z czasów zawierania umów kredytu frankowego nie należy spodziewać się nawet w długiej perspektywie.

Dlaczego kurs franka jest wysoki?

Na obecny wysoki kurs franka szwajcarskiego wpływ ma wiele czynników. Frank wciąż uchodzi za walutę bezpieczną, w którą inwestorzy mogą “uciekać” z aktywami w wypadku kryzysów gospodarczych. Ostatnie lata były wyjątkowo bogate w tego rodzaju doświadczenia – pandemia COVID-19, szalejąca inflacja, wojna Rosji z Ukrainą. Dodatkowo Szwajcarski Bank Narodowy podnosi stopy procentowe (w 2022 r. po raz pierwszy od wielu lat) co dodatkowo umacnia franka szwajcarskiego.

Skutki kursu franka dla frankowiczów

Kurs franka w oczywisty sposób wpływa na sytuację kredytobiorców frankowych. Im wyższy jest bowiem kurs szwajcarskiej waluty, tym większa jest (w przeliczeniu na złote) kwota pozostałego do spłaty kapitału. Tym samym wraz ze wzrostem kursu franka szwajcarskiego rośnie kwota miesięcznego zobowiązania z tytułu raty kredytu frankowego.

Sposób na rosnący kurs franka

Mimo, że kredytobiorcy masowo składają pozwy do sądów i wygrywają znaczną większość postępowań przeciwko bankom, istnieje jeszcze spora liczba Frankowiczów, którzy nic nie zrobili ze swoimi zobowiązaniami we frankach szwajcarskich. Wysoki kurs franka szwajcarskiego powinien zachęcić osoby posiadające umowy kredytowe we frankach szwajcarskich do podjęcia działań prawnych przeciwko bankom. Tym bardziej, że procesy są w ponad 90% wygrywane przez kredytobiorców, a umowy kredytowe unieważniane.

Kurs franka w latach 2008-2023

Kredyt frank szwajcarski notuje od kilkunastu miesięcy ogromne wzrosty, poziom ten można określić jako rekordowy oraz historyczny, bowiem od czasu, gdy wybuchła wojna na Ukrainie frankowicze codziennie sprawdzają co z frankiem. Nie są to mrzonki, bowiem 7 marca kurs franka wywindował na poziom 4,95 zł, a jeszcze kilka dni temu, z końcem sierpnia ponownie pobił rekord, wynosząc aż 4,99 zł. 

Nie wiemy, jak długo kredyt frank szwajcarski utrzyma się na stabilnym poziomie, ale prognozować można, iż wrzesień przyniesie kolejne znaczące podwyżki, a co za tym idzie, jeszcze wyższe raty, które co miesiąc spadną na frankowiczów. Już za chwilę odbędzie się kolejne posiedzenie Narodowego Banku Szwajcarii i zostaną podniesione stopy procentowe, a czy frank wzrośnie, to bardziej niż pewne, bowiem szwajcarska waluta traktowana jest od lat przez inwestorów, jako bezpieczna przystań, zatem przy obecnym kryzysie gospodarczym oraz politycznym – ucierpią najbardziej frankowicze.

Kurs franka 2023 – co dalej?

Nawet frank szwajcarski prognozy na 2012 nie zakładał, że za jednego franka przyjdzie kredytobiorcom płacić więcej niż 4 zł, bowiem w frank szwajcarski prognozy na 2012 przyniósł franka na poziomie 3,50 zł. Gdyby dziś frankowiczom przyszło tyle zapłacić za franka, nie mielibyśmy tyle spraw frankowych w sądzie, a co za tym idzie, tyle unieważnionych umów w całości i rezerw bankowych. 

Frank szwajcarski jest aktualnie bardzo drogi, co przekłada się na ogromne problemy finansowe frankowiczów, ale poza bardzo wysokimi ratami, rośnie także wartość zadłużenia względem banku. Nawet jeśli dziś frankowicze zastanawiają się, co z kursem franka, to jednocześnie borykają się ze spłacaniem kredytu, który wcale się nie zmniejsza. Jeśli kurs franka dalej będzie rósł, co zdaje się być powoli faktem, a nie jedynie nieprzyjemną prognozą, frankowicze ruszą do sądów, bowiem będzie to jedyne wyjście na problemy ze spłatą, jaką stanowi kredyt frank szwajcarski

FAQ:

  1. Czy frank szwajcarski będzie rósł?

Ze względu na ogłoszoną przez Rosję mobilizację wojskową, a także podwyżkę stóp procentowych w Szwajcarii kurs franka szwajcarskiego przekroczył barierę 5 złotych, co z pewnością wstrząsnęło frankowiczami. Aktualna sytuacja polityczna, a także gospodarcza na świecie sprawia, że analitycy przewidują, iż frank szwajcarski będzie się stale umacniał. Prognozy na 2023 rok nie wykluczają osiągnięcia przez franka wartości 6 złotych.

2. Czy warto kupić franka szwajcarskiego?

Frank szwajcarski jest bardzo mocną, a także bezpieczną walutą, jeśli mowa o oszczędzaniu w tej walucie. Zważywszy na prognozy analityków dotyczące przewidywań wzrostu franka, z całą pewnością osoby spłacające kredyt w CHF mogą rozważyć zakupienie większej ilości franków na poczet przyszłych rat kapitału. Pozwoli to zaoszczędzić na wymianie walutowej, kiedy to frank szwajcarski ponownie wzrośnie. 

3. Od czego zależy wysokość kursu franka szwajcarskiego?

Kurs franka zależy między innymi od relacji podaż-popyt na walutę CHF. Oznacza to, że jeśli popyt na franka szwajcarskiego jest wyższy niż jego dostępność na rynku, kurs CHF idzie w górę. Wysokość waluty zależy również od poziomu inflacji, a także ustalanych stóp procentowych. Należy również pamiętać, że na wysokość kursu franka ma również wpływ ogólnoświatowa sytuacja gospodarcza, czy nawet tempo wzrostu gospodarczego.

Autorzy: radca prawny Karolina Marczak, nr wpisu LB-2649, radca prawny Maciej Fiedorowicz, nr wpisu WA-15162


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)

Inne wpisy z tej kategorii

Kancelaria frankowa Gorzów Wielkopolski

Kancelaria frankowa Gorzów Wielkopolski
Posiadasz kredyt frankowy? Mieszkasz lub zawarłeś kredyt w Gorzowie Wielkopolskim i interesuje Cię profesjonalna pomoc dla frankowiczów ? Jeśli tak,...

Pomoc frankowiczom Puławy

Pomoc frankowiczom Puławy
Pomoc na jaką mogą liczyć frankowicze zamieszkujący Puławy oraz okolice może polegać na odfrankowieniu kredytu lub też jego unieważnieniu. Odfrankowienie,...

Kancelarie frankowe opinie

Kancelarie frankowe opinie
Na rynku usług prawnych istnieje już wiele wyspecjalizowanych kancelarii, które oferują usługi z zakresu prowadzenia procesów związanych z umowami kredytu...