SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Prognozy dla frankowiczów na 2024 rok

Data ostatniej aktualizacji:

Prognozy dla frankowiczów na 2024 rok

Prognozy dla frankowiczów na 2024 rok są niezwykle korzystne. Rok 2023 frankowicze zakończyli wieloma wygranymi, w tym też korzystnymi orzeczeniami TSUE wydanymi w grudniu 2023 r. Nic nie wskazuje na to, aby sytuacja frankowiczów w 2024 roku miała ulec zmianie.

Sprawdź: Aktualny kurs franka szwajcarskiego

Czy warto pozwać bank w 2024 roku?

Warto podjąć działanie mające na celu pozbycie się kredytu frankowego. Aby to uczynić należy pozwać bank. Kredytobiorcy frankowi nie mają na co czekać. Obecnie frankowicze wygrywają około 97% spraw w sądach. 2024 rok to więc dobry moment na pozwanie banku. Dzięki unieważnieniu umowy kredytu konsument pozbędzie się umowy kredytu, ale także w przypadku gdy wpłacił więcej niż udostępniony mu kapitał kredytu, uzyska nadpłacone środki. Na skutek ustalenia przez sąd nieważności umowy kredytu również i hipoteka wpisana do księgi wieczystej nieruchomości będzie wykreślona. Nie należy także zapominać o odsetkach, które należy liczyć od momentu wezwania banku do zapłaty. Im szybciej więc podejmujemy kroki prawne tym lepiej, bowiem można liczyć na większe odsetki. Chcąc pozwać bank warto skorzystać z pomocy doświadczonej kancelarii prawnej, która wie w jaki sposób poprowadzić sprawę frankową.

Jak długo może trwać sprawa frankowa w 2024 roku?

Obecnie sprawy frankowe trwają dosyć długo, bo około 3 lat, a czasami nawet dłużej. Wskazać należy także, że problem znacznego obciążenia sądów jest dostrzegany. Aby rozwiązać ten problem, Minister Sprawiedliwości powołał nawet pełnomocnik do spraw kredytów frankowych, którego zadaniem jest m.in. przyśpieszenie postępowań w sprawach kredytów frankowych. W 2023 roku została także wprowadzona nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego, która także ma odciążyć sądy, w szczególności w Warszawie. W wyniku nowelizacji przepisów kodeksu postępowania cywilnego frankowicze mogą składać pozwy wyłącznie w sądach właściwych dla ich miejsca zamieszkania, nie zaś jak wcześniej ze względu na siedzibę pozwanego banku.

Powołanie pełnomocnika ds. kredytów frankowych, wypracowane orzecznictwo w sprawach frankowych, w tym w szczególności orzeczenia TSUE z grudnia 2023 r. powinny wpłynąć na skrócenie czasu postępowań sądowych. Czy tak się jednak stanie już w 2024 roku? Zobaczymy.

Czas trwania sprawy frankowej nie powinien zniechęcać frankowiczów do podjęcia działań. Dlaczego?

  • Szanse na wygraną są bardzo duże! Statystyki pokazują, że frankowicze wygrywają z bankami w około 97% spraw.
  • Najwięcej frankowicz może uzyskać wybierając właśnie drogę sądową. Ugody z bankami chociaż szybsze, zazwyczaj nijak mają się do korzyści z sądowego unieważnienia umowy kredytu.
  • Kredytobiorcy należne będą od banku odsetki, które w czasie trwania sprawy sądowej także powinny być naliczane. Odsetki te często wynoszą nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.
  • Podjęcie działań jest lepsze niż brak działania i dalsze spłacanie wysokich rat kredytu przez następne kilkanaście lat. Unieważnienie umowy przez sąd powoduje, że rozliczmy się z bankiem i pozbywamy się toksycznego kredytu.

Jeśli wciąż zastanawiasz się, czy warto zdecydować się na pozwanie banku i jak to zrobić, skontaktuj się z naszą kancelarią frankową. Od lat pomagamy kredytobiorcom w walce z bankami. Zachęcamy także do samodzielnego skorzystania z prostego narzędzia, jakim jest kalkulator frankowicza. Dzięki niemu dowiesz się, jaką kwotę możesz odzyskać od banku.

Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz, nr wpisu WA-15162


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)
Kalkulator frankowy

Inne wpisy z tej kategorii

Wynagrodzenie za korzystanie z kapitału – co z pozwami banków?

Wynagrodzenie za korzystanie z kapitału – co z pozwami banków?
Obecnie przed sądami toczy się wiele spraw nie tylko z powództwa kredytobiorców, ale także banków. Banki jeszcze nie tak dawno...

Sądy nadal odnotowują duży napływ spraw frankowych

Sądy nadal odnotowują duży napływ spraw frankowych
Frankowicze nadal chętnie składają pozwy do sądów. Nic w tym dziwnego, bowiem masowo wygrywają oni z bankami. Co więcej, najnowszy...

​​​Uchwała frankowa – co oznacza dla frankowiczów?

​​​Uchwała frankowa – co oznacza dla frankowiczów?
W dniu 25 kwietnia 2024 roku Sąd Najwyższy podjął uchwałę, w której rozstrzygnął zagadnienia prawne dotyczące kredytów frankowych. Zapadłe orzeczenie...