Od kilku już lat obserwujemy kolejne sukcesy kredytobiorców frankowych w sporach z bankami. Coraz więcej spraw kończy się wygraną frankowiczów (obecnie nawet ponad 95%), z czego większość rozstrzygnięć dotyczy stwierdzenia nieważności umowy kredytu.
Banki również zdają sobie sprawę ze swojej trudnej sytuacji procesowej. Chcąc uniknąć najbardziej niekorzystnego orzeczenia w przedmiocie unieważnienia umowy, coraz częściej banki proponują frankowiczom zawarcie ugody. Wielu kredytobiorców zadaje sobie pytanie jaka jest sensowność ugód frankowych? Czy ugody frankowiczów z bankami mają jeszcze sens?
Jakie zmiany w przepisach mogą wpłynąć na sensowność ugód frankowiczów z bankami w 2024 roku?
Obecnie nie ma planów wprowadzenia przepisów, które mogłyby istotnie poprawić sytuację banków w sporach z kredytobiorcami. Oznacza to, że w 2024 r. dla frankowiczów wciąż najkorzystniejszym rozwiązaniem będzie dalsze prowadzenie postępowań sądowych. Sensowność ugód frankowych jest aktualnie podważana przez większość środowisk prawniczych niezwiązanych z bankami.
Czy banki wprowadziły nową politykę dotyczącą ugód z frankowiczami na 2024 rok?
Wobec utrwalonej linii orzeczniczej i ostatnich wyroków TSUE nie ma większych wątpliwości – ugody z bankami tracą sens. Obecnie jest jeszcze zbyt wcześnie żeby wyrokować, czy banki wprowadzą nową politykę dotyczącą ugód frankowych na rok 2024. Z pewnością jednak, ugody frankowiczów na dotychczasowych zasadach nie będą już opłacać się kredytobiorcom. Trudno wyobrazić sobie jakiej treści ugody musiałyby zacząć proponować banki w 2024, żeby uznać je za konkurencyjne w stosunku do unieważnienia kredytu.
Jakie są główne zmiany w sytuacji frankowiczów i banków po grudniowych wyrokach TSUE?
W dniu 14 grudnia 2023 r. TSUE wydał korzystne dla frankowiczów orzeczenie w sprawie C-140/22. W orzeczeniu tym TSUE orzekł o istotnych z punktu widzenia spraw frankowych kwestiach dotyczących przedawnienia roszczeń banków, czy możliwość skorzystania przez banki z tzw. prawa zatrzymania.
TSUE orzekł, że nie można akceptować sytuacji, w której termin przedawnienia roszczeń banku rozpoczynałby się później niż termin przedawnienia roszczeń kredytobiorcy. Tym samym TSUE stanął na stanowisku, że początkiem biegu przedawnienia roszczeń banków jest data, w której kredytobiorca wezwał bank do zapłaty albo złożył reklamację w związku z klauzulami abuzywnymi znajdującymi się w umowie.
W kwestii zarzutu zatrzymania TSUE wypowiedział się, że ewentualne stosowanie przez banki zarzutu zatrzymania nie będzie mogło pociągać za sobą negatywnych dla kredytobiorcy konsekwencji w postaci utraty prawa do żądania odsetek za dochodzone od banku świadczenia, co również jest bardzo korzystne z punktu widzenia kredytobiorców.
Innym korzystnym orzeczeniem TSUE w ostatnim czasie był wyrok z dnia 11 grudnia 2023 r. sygn. C-7565/22, w którym TSUE wskazał, że w razie unieważnienia umowy, bankom należy się zwrot wyłącznie kwoty wypłaconego kapitału.
Jakie są argumenty, które mogą przekonać frankowiczów do prowadzenia sporu sądowego zamiast akceptowania ugód bankowych?
Obecnie więc ugody z bankami tracą sens, przynajmniej w zdecydowanej większości przypadków. Przede wszystkim kredytobiorcy mogą odzyskać zdecydowanie więcej środków finansowych w wyniku stwierdzenia nieważności umowy, niż miałoby to miejsce na skutek zawarcia ugody z bankiem. Wstępną kwotę możliwego do uzyskania roszczenia, każdy kredytobiorca może wyliczyć samodzielnie, korzystając z prostego w obsłudze kalkulatora frankowego.
Kolejnym argumentem, wskazującym na to, że ugody frankowiczów nie są korzystne dla kredytobiorców jest fakt, że w wypadku wygrania sprawy frankowej, w zdecydowanej większości wypadków, dochodzi do sytuacji, w której sąd unieważnia umowę kredytu. W takim wypadku kredytobiorcy nie łączy już stosunek zobowiązaniowy z bankiem, nie musi on więc dalej spłacać rat. Jeżeli natomiast kredytobiorca zdecydowałby się na podpisanie ugody frankowej, w dalszym ciągu byłby związany umową.
W przypadku sporu sądowego warto skorzystać z usług profesjonalnej kancelarii frankowej, która w kompleksowy sposób przeprowadzi kredytobiorców przez wszystkie etapy procesu frankowego. Wsparcie profesjonalistów zwiększa istotnie szanse na końcowy sukces.
Czytaj również: Prognozy dla frankowiczów na 2024 rok
Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz, nr wpisu WA-15162