Klauzule abuzywne w kredycie frankowym to postanowienia umowy zawieranej z konsumentem, które nie zostały z nim indywidualnie uzgodnione, a które kształtują jego prawa i obowiązki w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami, rażąco naruszając jego interesy. Zapisy takie nie wiążą konsumenta od samego początku, czyli od momentu zawarcia umowy. Na jakie argumenty dodatkowo należy się powoływać w sprawie frankowej?
Argumentacja w sprawach o kredyty frankowe
W celu wygrania z bankiem frankowicz powinien przedstawić kluczowe argumenty w procesie frankowym. Jakie argumenty przemawiają w sprawach frankowych? W sprawach frankowych kredytobiorca powinien podnieść następujące argumenty:
- posiadanie statusu konsumenta przez kredytobiorcę podczas zawierania umowy kredytowej,
- brak możliwość negocjowania treści umowy przez kredytobiorcę,
- zapisy umowy rażąco naruszyły interesy frankowicza,
- bank nie informował frankowiczów o ryzyku walutowym. Na etapie podpisywania umów nikt nie wytłumaczył kredytobiorcom jak działać będą w praktyce mechanizmy, od których zależy wysokość raty kredytu.
Jakie są najczęściej skuteczne argumenty w sprawach o kredyty we frankach? Najczęściej skuteczne argumenty w sprawach o kredyt we frankach to posiadanie przez kredytobiorcę statusu konsumenta oraz występowanie w umowie kredytowej klauzul abuzywnych.
Na jakie aspekty umowy kredytowej powoływać się w sądzie? W sądzie należy powoływać się na okoliczność, że postanowienia umowy kredytowej zostały narzucone przez bank, a frankowicze nie mieli realnej możliwości negocjowania jej warunków. Umowy frankowe zawierane przez różnych klientów z konkretnym bankiem często różnią się jedynie kwotą kredytu, stałą marżą banku czy okresem kredytowania.
Orzecznictwo w sprawach frankowych
Jakie orzecznictwo jest korzystne dla kredytobiorców we frankach? Zarówno orzecznictwo sądów powszechnych w Polsce, Sądu Najwyższego oraz Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej jest korzystne dla frankowiczów. Frankowicze wygrywają ponad 95% spraw.
Nierównowaga kontraktowa kredytu CHF
Klauzula indeksacyjna to klauzula przeliczeniowa, na podstawie której banki przeliczają saldo kredytu w dniu jego wypłaty na walutę franka szwajcarskiego – zgodnie z kursem kupna franka szwajcarskiego według tabeli kursów jednostronnie kształtowanej przez bank oraz każdą ratę kapitałowo-odsetkową spłacanego kredytu – zgodnie z kursem kupna franka szwajcarskiego według tabeli kursów jednostronnie kształtowanej przez bank. Klauzule indeksacyjne znajdują się zarówno w umowach kredytów denominowanych, jak i kredytów indeksowanych.
Klauzule indeksacyjne zawarte w umowach frankowych są uznawane za abuzywne, ponieważ przyznawały bankom prawo do jednostronnego ustalania wysokości rat kapitałowo-odsetkowych poprzez wyznaczanie w tabelach kursowych kursu kupna oraz sprzedaży franka szwajcarskiego.
Jak udowodnić nierównowagę stron w umowie kredytowej? W celu udowodnienia nierównowagi stron w umowie kredytowej należy wykazać, że kredytobiorcy przysługiwał status konsumenta. Konsumenta nie obowiązują zapisy umowy, które były mu narzucone i rażąco naruszają jego interesy. W sytuacji, kiedy bank zawarł w umowie nieusprawiedliwioną dysproporcję praw i obowiązków na niekorzyść kredytobiorcy oraz przeniósł na niego całe ryzyko walutowe, Sąd może wyeliminować postanowienia niedozwolone lub unieważnić umowę.
Prawna analiza umowy kredytowej we frankach
Jeżeli zastanawiasz się nad wystąpieniem przeciwko bankowi w sprawie kredytu frankowego, warto w pierwszym kroku wysłać dokumenty kredytowe kancelarii frankowej do bezpłatnej analizy. Wysłaną umowę kredytową prawnik z naszego zespołu bezpłatnie przeanalizuje, a następnie zaproponuje najkorzystniejsze rozwiązanie Twojego kredytowego problemu.
Dzięki stworzonemu przez naszych specjalistów narzędziu: kalkulator frankowy wprowadzając dane z umowy, możesz wyliczyć korzyści jakie zyskasz unieważniając umowę kredytu frankowego.