SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Frankowicze w Polsce – ile ich jest?

Data ostatniej aktualizacji:

Ile jest w Polsce Frankowiczów?

W latach 2004 – 2010 kredyty frankowe były bardzo popularne i łatwe do uzyskania. Przez wiele lat kurs franka szwajcarskiego był stabilny i korzystny. Z uwagi na wysokie oprocentowanie, kredyty hipoteczne w złotych polskich były drogie i niedostępne dla wielu kredytobiorców. Dlatego też bardzo duża liczba kredytobiorców decydowała się na podpisanie umowy kredytu we frankach szwajcarskich.

Sprawdź również: kalkulator frankowy

Ile w Polsce jest kredytów frankowych?

Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że aktualnie 899 tysięcy Polaków spłaca kredyty hipoteczne we frankach szwajcarskich. Frankowicze stanowią 5,95% wszystkich kredytobiorców w Polsce.

Najwięcej kredytów frankowych udzielono w latach 2006 – 2008, z czego 30% spłacanych obecnie kredytów we frankach szwajcarskich zostało udzielonych w 2008 roku, czyli w okresie kiedy był najniższy kurs franka szwajcarskiego do złotego polskiego i jednocześnie najwyższe ceny mieszkań wyrażone w złotówkach. Jeden kredyt posiada 95% Frankowiczów, z kolei dwa kredyty posiada 5% kredytobiorców.

Aktualny stan rynku kredytów frankowych 2024

Aktualny stan kredytów frankowych w dalszym ciągu przedstawia się bardzo korzystnie dla kredytobiorców. Frankowicze wciąż wygrywają zdecydowaną większość spraw o unieważnienie kredytu frankowego – obecnie jest to mniej więcej 95-97% spraw sądowych.

W 2024 r. w dalszym ciągu rośnie tak liczba wyroków w sprawach frankowych, jak i nowych składanych pozwów

W ostatnim czasie, jak wynika z danych dostępnych w Internecie, najwięcej spraw sądowych z zakresu kredytów CHF przegrywały banki mBank S.A., PKO BP S.A. oraz Bank Millennium S.A. Prognozy na dalszą część roku 2024 dla kredytobiorców frankowych są bardzo dobre. W 2024 r. należy spodziewać się licznych wyroków uwzględniających roszczenia frankowiczów.

Ile spraw frankowych w sądach?

Coraz więcej Frankowiczów decyduje się skierować pozew do sądu przeciwko bankowi o unieważnienie umowy kredytu we frakach szwajcarskich. Sprawy frankowe wręcz „zalały” polskie sądy.  Z danych uzyskanych z 45 sądów okręgowych (bez Sądu Okręgowego w Warszawie) wynika, że w okresie styczeń – lipiec 2022  zakończono w nich ponad 10 500 spraw frankowych. Z kolei w Sądzie Okręgowym w Warszawie w okresie styczeń – czerwiec 2022 zakończonych zostało 4479 spraw frankowych.

Ile kredytów frankowych ma PKO BP?

PKO Bank Polski posiada największy portfel kredytów frankowych, który obsługuje umowy kredytowe o wartości ponad 17,9 mld zł. Bank ten zawierał bowiem najwięcej umów kredytowych we frankach szwajcarskich w latach 2004 – 2010.

Ranking banków, które udzieliły najwięcej kredytów frankowych wygląda następująco:

1.  PKO Bank Polski (łączna kwota udzielonych kredytów we franku szwajcarskim wynosiła 22,1 miliardów złotych),

2.  Bank Millennium (łączna kwota udzielonych kredytów we franku szwajcarskim wynosiła ok. 15 miliardów złotych),

3. mBank (łączna kwota udzielonych kredytów we franku szwajcarskim wynosiła 14,8 miliardów złotych),

4.   Getin Noble Bank (łączna kwota udzielonych kredytów we franku szwajcarskim wynosiła 9,4 miliardów złotych).

Ugoda PKO BP z Frankowiczami

Alternatywną ścieżką uwolnienia się od kredytu frankowego, w stosunku do sprawy sądowej jest polubowne rozwiązanie sporu na skutek podpisania ugody z bankiem. W sytuacji wypracowania satysfakcjonującej dla obu stron ugody, bank może dokonać umorzenia części zobowiązania kredytobiorcy.

W zakresie zawierania ugód frankowych przoduje PKO Bank Polski. Do jesieni 2022 r. PKO Bank Polski zawarł ponad 17 000 ugód z kredytobiorcami.

Czy ugoda z PKO się opłaca? Głównym założeniem ugody z PKO Bank Polski jest przewalutowanie kredytu na złotówki, tak jakby kredyt od początku udzielony był w złotych polskich. Korzyścią zawarcia ugody z bankiem jest oszczędność czasu, ponieważ proces zawierania ugody trwa znacznie krócej niż postępowanie sądowe, które zazwyczaj trwa kilka lat.   

Autor: radca prawny Karolina Marczak, nr wpisu LB-2649


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)
Kalkulator frankowy

Inne wpisy z tej kategorii

Kredyty frankowe a wynajem mieszkania – korzystny wyrok TSUE

Kredyty frankowe a wynajem mieszkania – korzystny wyrok TSUE
W dniu 24 października 2024 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w sprawie C-347/23. W spawie tej TSUE odpowiadał...

Znamy termin opinii Rzecznika w sprawie Getin

Znamy termin opinii Rzecznika w sprawie Getin
Większość kredytobiorców frankowych może się cieszyć – ok. 97% wyroków sądów orzeka obecnie o unieważnieniu umowy kredytu. Niestety istnieje pewna...

PKO BP wypowiedział się w sprawie rezerw na CHF

PKO BP wypowiedział się w sprawie rezerw na CHF
Dobra passa frankowiczów trwa w najlepsze. W dalszym ciągu ok. 97% postępowań sądowych kończy się wygraną kredytobiorców frankowych. Jest to...