Zawezwanie do ugody i mediacje nie będą opłacalne dla frankowiczów. Sprawdź dlaczego!

BEZPŁATNA ANALIZA / 100% WYGRANYCH SPRAW / NAJLEPSI SPECJALIŚCI NIOSĄCY POMOC FRANKOWICZOM
próby ugodowe mediacje frankowicze

Spis treści:

Koniec czerwca przyniesie frankowiczom dość znaczące zmiany w kwestii biegu przedawnienia, bowiem zarówno mediacja, jak i zawezwanie do ugody będą jedynie zawieszały, a nie przerywały bieg terminu przedawnienia. Jak podają pomysłodawcy – zmiana ta ma być korzystna przede wszystkim ze względu na nieuczciwe firmy windykacyjne. Jednak może to mieć jeszcze jeden aspekt, który nie jest już tak pozytywny – zagrożenie zmianą taktyki przez bank, który zamiast próby ugodowego i polubownego rozwiązania sprawy może decydować się na złożenie pozwu. Szczegółowo temat zmian w terminie przerwania biegu przedawnienia pisaliśmy tutaj. Wyjaśnimy jednak, jaki efekt przyniosą zmiany w kwestii zawezwania do ugody oraz mediacji.

Nie będzie zawezwania do próby ugodowej?

Powszechnie wiadomo, iż zawezwanie do próby ugodowej było rozwiązaniem dającym szybki efekt przy najmniejszym wkładzie czasu, wysiłku i pieniędzy. Wniosek ugodowy wiązał się niegdyś z kosztem jedynie 40 zł i tylko ten krok dawał już wynik w postaci przerwania biegu przedawnienia. W 2019 roku doszło na tym polu do zmiany, a mianowicie – ustalono opłatę stałą, która wyliczana była na podstawie procentu od kwoty roszczenia. Wraz z wejściem w życie zmian od 30 czerwca zniknie już efekt w postaci przerwania biegu przedawnienia po złożeniu wspomnianego wniosku. Rozpatrzenie takiego wniosku na podstawie doświadczenia pokazuje, iż do zakończenia postępowania pojednawczego dochodzi dość sprawnie, co oznacza, że zawieszając termin przedawnienia nie zyskamy wiele, bowiem jedynie czas podczas, którego rozpatrywana będzie sprawa, koszty jednak w wysokości 1 procent roszczenia będziemy musieli uiścić bez względu na wszystko, co oznacza, że próba ugodowa jest bardzo nieatrakcyjna – również finansowo.

Próba ugodowa niekorzystna dla frankowiczów?

Instytucja zawezwania do ugody zdaje się być rozwiązaniem mało skutecznym, ponieważ nawet po podwyższeniu opłat za wniosek rzadko kiedy faktycznie zostawały one składane w intencji zawarcia ugody. Środek ten mało miał zatem wspólnego ze swoim pierwotnym celem, a jedynie służył stronom do przerwania biegu przedawnienia. Warto również zauważyć, iż po wprowadzeniu zmian w życie, mimo stanowiska Sądu Najwyższego w tej kwestii, po okresie przerwania biegu przedawnienia termin ten nie będzie biegł od nowa, tak jak w przypadku przerwania, będzie on biegł dalej, jak gdyby do przerwania nigdy nie dochodziło.

Mediacje jeszcze rzadziej będą wybierane przez frankowiczów

Alternatywnym sposobem na polubowne rozwiązanie sprawy jest mediacja, która dotychczas przerywała bieg przedawnienia, ale podobnie jak zawezwanie do próby ugodowej, niebawem będzie jedynie zawieszać bieg przedawnienia. Zauważmy jednak, że pewnego rodzaju trudność może stanowić wyliczenie biegu przedawnienia, aby mieć pewność od kiedy przedawnienie po zakończonym postępowaniu bez zawarcia ugody biegnie dalej, to powodować może konieczność bardzo szczegółowego udokumentowania terminu. Rozwiązanie takie ma w rezultacie zachęcić do mediacji, ponieważ zgoda na nią nie przerywa biegu przedawnienia. Czy aby na pewno to korzystne rozwiązanie dla frankowiczów?

Frankowicze powinni przygotować się na falę pozwów ze strony banków?

Istnieje prawdopodobieństwo, iż banki praktykujące dotychczas korzystanie z instytucji zawezwania do ugody uciekną się do składania pozwu o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału. Z perspektywy banku – to będzie bardziej atrakcyjne rozwiązanie, jeśli biegu przedawnienia nie będą przerywać postępowania polubowne. Można pokusić się o stwierdzenie, iż rozwiązanie, które zostanie wprowadzone w czerwcu wygląda, jak brak pozostawienia frankowiczom i bankom jakiejkolwiek innej możliwości dochodzenia między sobą roszczeń, bowiem aktualnie najbardziej opłacalną formą rozwiązania tej kwestii jest złożenie pozwu.

Aktualnie ugruntowane orzecznictwo, które w dużej mierze sprowadza się do unieważniania umów zachęca do składania pozwów naszych klientów. Nowe regulacje związane z biegiem przedawnienia, niestety, ale rykoszetem mogą odbić się na frankowiczach. Zachęcamy do omówienia Państwa sytuacji z naszymi specjalistami, którzy doradza najbardziej optymalne i opłacalne rozwiązanie Państwa sprawy!

Oceń ten artykuł

0/5

Średnia ocen użytkowników: 5.0
na podstawie 198 opinii

BEZPŁATNA ANALIZA / 100% WYGRANYCH SPRAW / NAJLEPSI SPECJALIŚCI NIOSĄCY POMOC FRANKOWICZOM
Data publikacji: 11 kwietnia 2022
Ostatnia aktualizacja: 10 października 2022

KONTAKT

BEZPŁATNA ANALIZA UMOWY KREDYTOWEJ CHF