SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Millennium Bank walczy z frankowiczami

Data ostatniej aktualizacji:

Millennium Bank walczy z frankowiczami

W roku 2024 w dalszym ciągu należy spodziewać się, że w sądzie prowadzonych będzie wiele spraw frankowych. Duża ilość kredytobiorców nie zdążyła jeszcze pozwać banków, spośród tych, którzy już to zrobili, wielu czeka na ostateczne rozstrzygnięcie sprawy. Wśród najczęściej pozywanych banków znajduje się Millennium Bank, który w nadchodzącym roku może spodziewać się wielu nowych spraw sądowych z powództwa kredytobiorców.

Uwolnij się od kredytu – Unieważnienie kredytu hipotecznego

Millennium Bank statystyki 2024

Rok 2024 dopiero się rozpoczął, ciężko więc na kompleksowe statystyki spraw frankowych prowadzonych w tym okresie przeciwko Millennium jeszcze zbyt wcześnie. Według danych na koniec roku 2023 Bank Millenium utworzył ponad 7 mld zł rezerw na roszczenia frankowiczów, a w sądach toczyło się ponad 22 000 spraw frankowych przeciwko portugalskiemu bankowi.

Ogólne statystyki dla spraw frankowych wskazują, że około 98% spraw sądowych przeciwko bankom o kredyty frankowe, kończy się wygraną kredytobiorców. Większość z korzystnych orzeczeń stanowią wyroki unieważniające umowy kredytu. W przypadku Millennium Bank ta statystyka jest podobna.

Zobacz również: Czy warto podpisać ugodę z bankiem Millennium?

Sytuacja Millennium Bank w 2024

Sytuacja Millennium Bank w 2024 r. w zakresie kredytów frankowych powinna być podobna jak w latach ubiegłych – większość spraw frankowych zakończy się najpewniej przegraną portugalskiego banku. Bank Millenium przoduje w liczbie podpisanych ugód z frankowiczami. Obecnie bank ten zawarł ich ponad 21 000. Z uwagi jednak na coraz korzystniejsze orzeczenia TSUE i jednolitą, korzystną dla kredytobiorców, linię orzeczniczą sądów krajowych, spodziewać należy się, że w 2024 r. coraz mniej kredytobiorców zainteresowanych będzie zawieraniem ugód z bankami.

Millennium Bank kończy 2023 r. na dużym plusie

Liczne pozwy frankowe, jak również bardzo korzystna dla kredytobiorców linia orzecznicza, wpłynęły niekorzystnie na sytuację ekonomiczną Millennium Bank na przestrzeni kilku ubiegłych lat. Warto zwrócić uwagę na fakt, że portugalski bank należy do jednych z większych podmiotów sektora bankowego, działających na polskim rynku finansowym. Mimo tak znacznej pozycji, zasądzane na rzecz kredytobiorców roszczenia nie są obojętne dla finansów Millennium Bank.

W dużej mierze za sprawą przegranych w sprawach frankowych, w ostatnich latach Bank Millennium notował znaczne straty na koniec roku. W 2021 r. było to przykładowo 1,33 mld zł straty, a w roku 2022 nieco ponad 1 mld zł straty. Na tym tle wyróżnia się rok 2023, za który Bank Millenium odnotował zysk w wysokości 576 mln zł. Wielu ekonomistów spekuluje, że może to być początek odbicia się portugalskiego banku i wyjścia z kryzysu. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w 2024 r. spodziewać można się kolejnych spraw frankowych przegranych przez Millennium Bank, tym samym ciężko jednoznacznie przewidzieć jaki wynik odnotuje portugalski bank na koniec roku 2024.

Pozew frankowy przeciwko Millennium Bank – wsparcie kancelarii prawnej

Wszystkie osoby posiadające kredyt we frankach szwajcarskich udzielony przez Millennium Bank powinny rozważyć skierowanie pozwu do sądu. Rok 2024 może być najlepszym momentem na rozwiązanie problemu kredytu frankowego. Korzystna linia orzecznicza, potwierdzona niemniej pomyślnymi dla kredytobiorców wyrokami TSUE z 2023 r. oraz początku 2024 r. wpływa na bardzo wysoką statystykę spraw wygranych przez kredytobiorców, w tym wygranych spraw przeciwko Millennium Bank.

Warto przy tym pamiętać, że sprawy frankowe nie należą do najprostszych. Roszczenie przeciwko bankowi musi być w należyty sposób sformułowany i udowodnione. Warto więc przy skierowaniu sprawy frankowej do sądu skorzystać ze wsparcia profesjonalnej kancelarii frankowej. Zespół doświadczonych prawników w istotny sposób może wpłynąć na korzystny wynik postępowania przed sądem.

Pamiętać należy przy tym, że orzeczenie unieważniające umowę kredytową to wymierny, z reguły bardzo duży zysk dla kredytobiorcy. Dokładnym wyliczeniem roszczenia zajmą się prawnicy kancelarii, niemniej każdy kredytobiorca może samodzielnie obliczyć orientacyjną wartość przysługującego mu roszczenia. Proces ten przeprowadzić można przy użyciu bezpłatnego i prostego w obsłudze kalkulatora frankowego.

Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz, nr wpisu WA-15162


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)
Kalkulator frankowy

Inne wpisy z tej kategorii

Sąd Najwyższy powraca do prac nad uchwałą III CZP 25/22

Sąd Najwyższy powraca do prac nad uchwałą III CZP 25/22
Orzecznictwo sądów powszechnych oraz Sądu Najwyższego w sprawach frankowych jest w przeważającej większości prokonsumenckie. Sporadycznie zdarzają się jednak orzeczenia, które...

Już 25 kwietnia 2024 r. Frankowicze poznają stanowisko Sądu Najwyższego!

Już 25 kwietnia 2024 r. Frankowicze poznają stanowisko Sądu Najwyższego!
Na 25 kwietnia 2024 r. został wyznaczony termin posiedzenia Sądu Najwyższego. W tym też dniu Sąd Najwyższy zajmie stanowisko w...

Czy przewalutowanie kredytu frankowego jest odwracalne?

Czy przewalutowanie kredytu frankowego jest odwracalne?
Przewalutowanie kredytu we frankach szwajcarskich polega na tym, że w umowie kredytu zmianie ulega waluta z franka szwajcarskiego na złoty...