SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Franki szwajcarskie kredyt – prognoza dla Frankowiczów na 2024 rok.

Data ostatniej aktualizacji:

Franki szwajcarskie kredyt - prognoza dla Frankowiczów na 2023 rok.

Kredyty we frankach szwajcarskich były bardzo popularne w latach 2006 – 2008, kiedy to kredytobiorcy chętnie podpisywali umowy kredytowe denominowane lub indeksowane do franka szwajcarskiego. Obecnie sytuacja diametralnie się zmieniła. Z uwagi na wysoki kurs franka szwajcarskiego oraz zawarcie w umowach kredytu klauzul abuzywnych, tysiące Frankowiczów walczy w sądach o unieważnienie umowy. Co zrobić z kredytem we frankach szwajcarskich? Czy warto iść do banku w sprawie kredytów frankowych? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Sprawdź również: KALKULATOR FRANKOWICZA

Dlaczego kredyt we frankach był tańszy?

Kurs franka szwajcarskiego przez wiele lat był na stabilnym i korzystnym poziomie. Oprocentowanie kredytów złotówkowych sięgało 20%. Kredyty hipoteczne w złotych polskich były więc drogie i niedostępne dla wielu kredytobiorców. Z kolei kredyty hipoteczne we frankach szwajcarskich miały niskie stopy procentowe, niskie raty i stanowiły nierzadko jedyną szansę na zaciągnięcie kredytu mieszkaniowego.

Czy banki miały franki szwajcarskie? Frankowicze wielokrotnie zwracali uwagę na problem udzielania przez banki kredytów waloryzowanych do waluty, której faktycznie nie posiadały. Innego zdania były banki, które stały na stanowisku, że oczywistym jest posiadanie waluty, względem której waloryzowane były kredyty. Banki zmieniły swoją narrację dopiero, gdy w danych z bilansów banków nie można było wskazać walut obcych, tylko tzw. CIRS, czyli swap walutowo-procentowy.

Co z kredytami frankowymi w 2024?

W poprzednim roku około 98% spraw frankowych zakończyło się wygraną. Nic nie zapowiada, aby w 2024 roku było inaczej. Co zrobić z kredytem we frankach szwajcarskich? Najlepszym rozwiązaniem jest skierowanie sprawy do sądu. Wyrok unieważniający umowę pozwala na całkowite uwolnienie się od kredytu frankowego. Procesy frankowe przebiegają coraz sprawniej, w konsekwencji szybciej można uwolnić się od franka szwajcarskiego. Sędziowie są bardziej doświadczeni i często rezygnują z przeprowadzania dowodów nieistotnych dla rozstrzygnięcia, m.in. dowodu z opinii biegłego z dziedziny rachunkowości, bądź zeznań licznych świadków powoływanych przez banki.

Ryzyko przegrania sprawy frankowej jest niewielkie. Umowy kredytowe we franku szwajcarskim  są masowo unieważniane zarówno w sądach w Warszawie, jak i w innych miastach. Trzeba jednak uważać przy wyborze kancelarii frankowej, ponieważ kancelarie z małym doświadczeniem popełniają błędy przy konstruowaniu pozwów oraz formułowaniu roszczeń, co naraża Frankowicza na przegrany proces. W roku 2024 przewidywane są kolejne korzystne dla konsumentów orzeczenia TSUE

Kurs franka szwajcarskiego w 2024 roku, w dalszym ciągu może się umacniać .Możliwym jest również jest również to, że szwajcarski bank centralny będzie kontynuował serię podwyżek stóp procentowych. Obydwa te zjawiska powinny jednak występować w mniejszym zakresie z uwagi na prognozy spadku inflacji w 2024 r.

Autor: radca prawny Karolina Marczak, nr wpisu LB-26


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)
Kalkulator frankowy

Inne wpisy z tej kategorii

Jak prezentuje się kurs franka szwajcarskiego do złotego? Aktualizacja wrzesień 2023 r.

Jak prezentuje się kurs franka szwajcarskiego do złotego? Aktualizacja wrzesień 2023 r.
Kurs franka szwajcarskiego ma istotne znaczenie dla kredytobiorców, którzy wciąż spłacają zobowiązania z umowy kredytu frankowego. Na przestrzeni lat kurs...

Usunięcie WIBOR

Usunięcie WIBOR
Wskaźnik WIBOR ma istotne znaczenie przy wyliczaniu oprocentowania kredytów (a w efekcie rat kredytowych) o zmiennej stopie procentowej. Z uwagi...

Inflacja a kredyt frankowy

Inflacja a kredyt frankowy
Pozornie może wydawać się, że rosnąca inflacja nie ma bezpośredniego przełożenia na sytuację kredytobiorców frankowych w Polsce. Kredyty frankowe nie...