Kredyty we frankach szwajcarskich były bardzo popularne w latach 2006 – 2008, kiedy to kredytobiorcy chętnie podpisywali umowy kredytowe denominowane lub indeksowane do franka szwajcarskiego. Obecnie sytuacja diametralnie się zmieniła. Z uwagi na wysoki kurs franka szwajcarskiego oraz zawarcie w umowach kredytu klauzul abuzywnych, tysiące Frankowiczów walczy w sądach o unieważnienie umowy. Co zrobić z kredytem we frankach szwajcarskich? Czy warto iść do banku w sprawie kredytów frankowych? Odpowiedź znajdziesz poniżej.
Sprawdź również: KALKULATOR FRANKOWICZA
Dlaczego kredyt we frankach był tańszy?
Kurs franka szwajcarskiego przez wiele lat był na stabilnym i korzystnym poziomie. Oprocentowanie kredytów złotówkowych sięgało 20%. Kredyty hipoteczne w złotych polskich były więc drogie i niedostępne dla wielu kredytobiorców. Z kolei kredyty hipoteczne we frankach szwajcarskich miały niskie stopy procentowe, niskie raty i stanowiły nierzadko jedyną szansę na zaciągnięcie kredytu mieszkaniowego.
Czy banki miały franki szwajcarskie? Frankowicze wielokrotnie zwracali uwagę na problem udzielania przez banki kredytów waloryzowanych do waluty, której faktycznie nie posiadały. Innego zdania były banki, które stały na stanowisku, że oczywistym jest posiadanie waluty, względem której waloryzowane były kredyty. Banki zmieniły swoją narrację dopiero, gdy w danych z bilansów banków nie można było wskazać walut obcych, tylko tzw. CIRS, czyli swap walutowo-procentowy.
Co z kredytami frankowymi w 2024?
W poprzednim roku około 98% spraw frankowych zakończyło się wygraną. Nic nie zapowiada, aby w 2024 roku było inaczej. Co zrobić z kredytem we frankach szwajcarskich? Najlepszym rozwiązaniem jest skierowanie sprawy do sądu. Wyrok unieważniający umowę pozwala na całkowite uwolnienie się od kredytu frankowego. Procesy frankowe przebiegają coraz sprawniej, w konsekwencji szybciej można uwolnić się od franka szwajcarskiego. Sędziowie są bardziej doświadczeni i często rezygnują z przeprowadzania dowodów nieistotnych dla rozstrzygnięcia, m.in. dowodu z opinii biegłego z dziedziny rachunkowości, bądź zeznań licznych świadków powoływanych przez banki.
Ryzyko przegrania sprawy frankowej jest niewielkie. Umowy kredytowe we franku szwajcarskim są masowo unieważniane zarówno w sądach w Warszawie, jak i w innych miastach. Trzeba jednak uważać przy wyborze kancelarii frankowej, ponieważ kancelarie z małym doświadczeniem popełniają błędy przy konstruowaniu pozwów oraz formułowaniu roszczeń, co naraża Frankowicza na przegrany proces. W roku 2024 przewidywane są kolejne korzystne dla konsumentów orzeczenia TSUE.
Kurs franka szwajcarskiego w 2024 roku, w dalszym ciągu może się umacniać .Możliwym jest również jest również to, że szwajcarski bank centralny będzie kontynuował serię podwyżek stóp procentowych. Obydwa te zjawiska powinny jednak występować w mniejszym zakresie z uwagi na prognozy spadku inflacji w 2024 r.
Autor: radca prawny Karolina Marczak, nr wpisu LB-26