SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Franki szwajcarskie kredyt – prognoza dla Frankowiczów na 2023 rok.

Franki szwajcarskie kredyt - prognoza dla Frankowiczów na 2023 rok.

Kredyty we frankach szwajcarskich były bardzo popularne w latach 2006 – 2008, kiedy to kredytobiorcy chętnie podpisywali umowy kredytowe denominowane lub indeksowane do franka szwajcarskiego. Obecnie sytuacja diametralnie się zmieniła. Z uwagi na wysoki kurs franka szwajcarskiego oraz zawarcie w umowach kredytu klauzul abuzywnych, tysiące Frankowiczów walczy w sądach o unieważnienie umowy. Co zrobić z kredytem we frankach szwajcarskich? Czy warto iść do banku w sprawie kredytów frankowych? Co z kredytami Frankowymi w 2023? Odpowiedź na te pytania znajdziesz poniżej.

Sprawdź również: KALKULATOR FRANKOWICZA

Dlaczego kredyt we frankach był tańszy?

Kurs franka szwajcarskiego przez wiele lat był na stabilnym i korzystnym poziomie. Oprocentowanie kredytów złotówkowych sięgało 20%. Kredyty hipoteczne w złotych polskich były więc drogie i niedostępne dla wielu kredytobiorców. Z kolei kredyty hipoteczne we frankach szwajcarskich miały niskie stopy procentowe, niskie raty i stanowiły nierzadko jedyną szansę na zaciągnięcie kredytu mieszkaniowego.

Czy banki miały franki szwajcarskie? Frankowicze wielokrotnie zwracali uwagę na problem udzielania przez banki kredytów waloryzowanych do waluty, której faktycznie nie posiadały. Innego zdania były banki, które stały na stanowisku, że oczywistym jest posiadanie waluty, względem której waloryzowane były kredyty. Banki zmieniły swoją narrację dopiero, gdy w danych z bilansów banków nie można było wskazać walut obcych, tylko tzw. CIRS, czyli swap walutowo-procentowy.

Co z kredytami frankowymi w 2023?

W poprzednim roku około 98% spraw frankowych zakończyło się wygraną. Nic nie zapowiada, aby w 2023 roku było inaczej. Co zrobić z kredytem we frankach szwajcarskich? Najlepszym rozwiązaniem jest skierowanie sprawy do sądu. Wyrok unieważniający umowę pozwala na całkowite uwolnienie się od kredytu frankowego. Procesy frankowe przebiegają coraz sprawniej, w konsekwencji szybciej można uwolnić się od franka szwajcarskiego. Sędziowie są bardziej doświadczeni i często rezygnują z przeprowadzania dowodów nieistotnych dla rozstrzygnięcia, m.in. dowodu z opinii biegłego z dziedziny rachunkowości, bądź zeznań licznych świadków powoływanych przez banki.

Ryzyko przegrania sprawy frankowej jest niewielkie. Umowy kredytowe we franku szwajcarskim  są masowo unieważniane zarówno w sądach w Warszawie, jak i w innych miastach. Trzeba jednak uważać przy wyborze kancelarii frankowej, ponieważ kancelarie z małym doświadczeniem popełniają błędy przy konstruowaniu pozwów oraz formułowaniu roszczeń, co naraża Frankowicza na przegrany proces.

W roku 2023 przewidywane są kolejne korzystne dla konsumentów orzeczenia TSUE. W połowie roku spodziewany jest ważny wyrok unijnego trybunału w sprawie C-520/21 dotyczący wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z kapitału.

Kurs franka szwajcarskiego w 2023 roku, w dalszym ciągu będzie się umacniać. Bardzo prawdopodobne jest również to, że szwajcarski bank centralny będzie kontynuował serię podwyżek stóp procentowych.

Autor: radca prawny Karolina Marczak, nr wpisu LB-2649


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)

Inne wpisy z tej kategorii

Kancelaria frankowa Gorzów Wielkopolski

Kancelaria frankowa Gorzów Wielkopolski
Posiadasz kredyt frankowy? Mieszkasz lub zawarłeś kredyt w Gorzowie Wielkopolskim i interesuje Cię profesjonalna pomoc dla frankowiczów ? Jeśli tak,...

Pomoc frankowiczom Puławy

Pomoc frankowiczom Puławy
Pomoc na jaką mogą liczyć frankowicze zamieszkujący Puławy oraz okolice może polegać na odfrankowieniu kredytu lub też jego unieważnieniu. Odfrankowienie,...

Kancelarie frankowe opinie

Kancelarie frankowe opinie
Na rynku usług prawnych istnieje już wiele wyspecjalizowanych kancelarii, które oferują usługi z zakresu prowadzenia procesów związanych z umowami kredytu...