W wywiadzie przeprowadzonym w dniu 15 grudnia 2023 r. przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego wskazał, że KNF ma gotowy projekt ustawy w sprawie kredytów frankowych. Przewodniczący KNF stwierdził, że ma nadzieję przedstawić projekt ustawy w sprawie kredytów frankowych na spotkaniu z Prezesem Rady Ministrów oraz Ministrem Finansów. Na razie nie wiadomo jak wygląda projekt KNF, można się jednak domyślać, że będzie zbliżony w założeniach do programu ugód dla frankowiczów opracowanych przez KNF.
Zobacz również: Przedawnienie roszczeń a najnowszy wyrok TSUE w sprawie frankowiczów
Ugody proponowane przez KNF – na czym polegają?
Propozycje ugód KNF w założeniu mają doprowadzić do sytuacji, w której kredytobiorca i bank zawrą porozumienie polegające na przewalutowaniu kredytu we frankach. Przewalutowanie kredytu sprowadza się do doprowadzenia do sytuacji, w której kredyt frankowy miałby od początku zostać uznany za kredyt wyrażony w złotym polskim. Taka ugoda zawarta przed KNF prowadziłaby do sytuacji, w której kredyt zostałby oprocentowany według stawki WIBOR (WIRON) powiększonej o marżę banku.
Kredyty frankowe, czy warto zawrzeć ugodę?
W dobie korzystnego orzecznictwa sądów krajowych i TSUE (przywołać można chociażby wyroki z grudnia 2023 r. 140/22 oraz 28/22) wydaje się, że obecnie zawieranie ugód frankowych z bankami jest mało opłacalne. Z ekonomicznego punktu widzenia dużo bardziej kalkuluje się złożenie pozwu frankowego. Warto jedynie pamiętać, że sprawy frankowe wymagają szerokiej wiedzy z zakresu prawa bankowego, tak więc w procesie sądowym nieocenioną może być pomoc kancelarii frankowej.
Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz, nr wpisu WA-15162