SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Pozew frankowy własność sądu – który sąd jest właściwy?

Data ostatniej aktualizacji:

Pozew frankowy własność sądu - który sąd jest właściwy

Pozew w sprawie frankowej należy skierować do sądu swojego miejsca zamieszkania. Zatem to gdzie zamieszkujemy ma istotne znaczenie, który sąd będzie rozpoznawał naszą sprawę frankową.

Pozew frankowy w miejscu zamieszkania – do jakiego Sądu skierować pozew frankowy?

Chcąc wytoczyć powództwo w sprawie frankowej, w pierwszej kolejności konieczne jest określenie właściwości rzeczowej i miejscowej sądu. Co to oznacza?

Właściwość rzeczowa sądu w sprawie frankowej

Właściwość rzeczowa sądu zależy od wartości przedmiotu sporu, a więc od wysokości naszego roszczenia. Przepisy dot. właściwości rzeczowej sądów wskazują, że:

  • dla roszczeń poniżej 100 tysięcy złotych, właściwy do rozpoznania sprawy jest Sąd Rejonowy,
  • dla roszczeń powyżej 100 tysięcy złotych, właściwy do rozpoznania sprawy jest Sąd Okręgowy.

Obecnie większość pozwów frankowych kierowana jest do sądów okręgowych. Dla konsumenta problemem może być jednak określenie wartości roszczenia. Często wymaga to bowiem uzyskania z banku niezbędnej dokumentacji i dokonania stosownych wyliczeń, dlatego też warto swoją sprawę powierzyć profesjonalistom. Nasza kancelaria frankowa pomaga zarówno w uzyskaniu niezbędnej dokumentacji, w złożeniu pozwu frankowego, ale także w całym postępowaniu sądowym aż do finalnego wyegzekwowania dla konsumenta należnych pieniędzy od banku. Co więcej, zachęcamy do samodzielnego skorzystania z kalkulatora frankowicza, aby dowiedzieć się, jakiej kwoty możemy domagać się od banku w naszym przypadku.

Własność sądu a pozew frankowy

Obecnie frankowiczkonsument może pozwać bank wyłącznie przed sąd swojego miejsca zamieszkania. Regulacja ta została wprowadzona przez art. 18 ust. 1 ustawy nowelizującej z 2023 r. i będzie obowiązywała w okresie 5 lat od wejścia przepisu w życie. Przed nowelizacją tj. przed 15 kwietnia 2023 roku, frankowicz miał wybór i mógł pozew frankowy skierować także do sądu właściwego ze względu na siedzibę banku. Obecnie frankowicze nie mają już możliwości wyboru sądu. A sprawy frankowe trafiają do sądów w całej Polsce.

Nieco inaczej sprawa może wyglądać w przypadku gdy umowa kredytu została zawarta nie przez konsumenta, a przez przedsiębiorcę. Wówczas może się zdarzyć, że w umowie znajdują się odrębne zapisy odnoszące się do właściwości sądu.

Powody zmiany właściwości sądów w sprawach frankowych

Czasami można zdarzyć się, że właściwość sądu ulegnie zmianie, jednak są to częste przypadki. Najczęściej dotyczy to spraw, w których pierwotnie pozew był złożony do sądu rejonowego, jednak wskutek modyfikacji powództwa (zazwyczaj jego rozszerzenia) właściwy stał się sąd okręgowy. wówczas akta sprawy są przekazywane, a sprawa rozpoznawana jest przez inny sąd, innego sędziego pod inną sygnaturą.

Jak sprawdzić który sąd jest właściwy?

Określenie, który sąd jest właściwy często wymaga znajomości przepisów prawa. Czasami samo hasło – pozwy w sprawach frankowych tylko przed sąd miejsca zamieszkania kredytobiorcy, jest niewystarczające. Problematyczna jest przykładowo kwestia gdy kredytobiorca nie ma miejsca zamieszkania w Polsce. Należy zauważyć, że nawet jeżeli wiemy, że sprawa musi trafić do sądu właściwego ze względu na nasze miejsce zamieszkania, to również może powodować to problemy. Na przykład w Warszawie działa zarówno Sąd Okręgowy w Warszawie jak i Sąd Okręgowy Warszawa – Praga, które to obejmują inne obszary. Warto zatem skorzystać z pomocy doświadczonej kancelarii frankowej, aby nie popełnić błędu i złożyć pozew do właściwego sądu.

Skierowanie pozwu frankowego do innego sądu niż właściwy spowoduje wydłużenie się całego postępowania. Sąd bowiem będzie musiał najpierw wydać postanowienie o uznaniu się za niewłaściwy, a po jego uprawomocnieniu się przekazać sprawę (akta) sądowi właściwemu. Często trwa to kilka miesięcy! Dlatego też kwestia właściwego określenia sądu, który ma sprawę rozpoznawać, jest niezwykle istotna.

Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)
Kalkulator frankowy

Inne wpisy z tej kategorii

Kredyty frankowe Warszawa Praga – Bemowo

Kredyty frankowe Warszawa Praga – Bemowo
Wielu kredytobiorców posiadających kredyty frankowe Praga Bemowo szuka pomocy frankowiczom na forum. W celu uzyskania skutecznej i kompleksowej pomocy frankowicz...

Kancelaria frankowa Warszawa – którą kancelarię wybrać?

Kancelaria frankowa Warszawa – którą kancelarię wybrać?
Na rynku funkcjonuje całkiem sporo podmiotów, w tym niekoniecznie kancelarii, które zajmują się tematem kredytów frankowych. Jak wybrać dobrze? I...

Sądy Warszawa – wszystko, co musisz wiedzieć

Sądy Warszawa – wszystko, co musisz wiedzieć
Najwięcej spraw frankowych toczy się przed sądami w Warszawie. Dzisiaj przedstawię najważniejsze informacje o warszawskich sądach. Jakie są rodzaje sądów...