SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Pozew frankowy własność sądu – który sąd jest właściwy?

Data ostatniej aktualizacji:

Pozew frankowy własność sądu - który sąd jest właściwy

Kredyt we frankach sąd – jaka jest miejscowa właściwość sądu w sprawie frankowej? Pozew w sprawie frankowej należy skierować do sądu swojego miejsca zamieszkania. Zatem to gdzie zamieszkujemy ma istotne znaczenie, który sąd będzie rozpoznawał naszą sprawę frankową. Poniżej wskażemy zasady w jakie sposób wybrać sąd właściwy do sprawy o pozwy kredyty we frankach.

Pozew frankowy w miejscu zamieszkania – do jakiego Sądu skierować pozew frankowy?

Chcąc wytoczyć powództwo w sprawie frankowej, w pierwszej kolejności konieczne jest określenie właściwości rzeczowej i miejscowej sądu. Co to oznacza?

Właściwość rzeczowa sądu – pozew o kredyty we frankach

Właściwość rzeczowa sądu, w tym w sprawie o pozew frankowiczów, zależy od wartości przedmiotu sporu, a więc od wysokości naszego roszczenia. Przepisy dot. właściwości rzeczowej sądów wskazują, że:

  • dla roszczeń poniżej 100 tysięcy złotych, właściwy do rozpoznania sprawy jest Sąd Rejonowy,
  • dla roszczeń powyżej 100 tysięcy złotych, właściwy do rozpoznania sprawy jest Sąd Okręgowy.

Obecnie większość spraw o kredyty frankowe pozew kierowana jest do sądów okręgowych. Dla konsumenta problemem może być jednak określenie wartości roszczenia. Często wymaga to bowiem uzyskania z banku niezbędnej dokumentacji i dokonania stosownych wyliczeń, dlatego też warto swoją sprawę powierzyć profesjonalistom. Nasza kancelaria frankowa pomaga zarówno w uzyskaniu niezbędnej dokumentacji, w złożeniu pozwu frankowego, ale także w całym postępowaniu sądowym aż do finalnego wyegzekwowania dla konsumenta należnych pieniędzy od banku. Co więcej, zachęcamy do samodzielnego skorzystania z kalkulatora frankowicza, aby dowiedzieć się, jakiej kwoty możemy domagać się od banku w naszym przypadku.

Właściwość sądu a pozew kredyty we frankach

Obecnie frankowiczkonsument może pozwać bank wyłącznie przed sąd swojego miejsca zamieszkania. Regulacja ta została wprowadzona przez art. 18 ust. 1 ustawy nowelizującej z 2023 r. i będzie obowiązywała w okresie 5 lat od wejścia przepisu w życie. Przed nowelizacją tj. przed 15 kwietnia 2023 roku, frankowicz miał wybór i mógł pozew frankowy skierować także do sądu właściwego ze względu na siedzibę banku. Obecnie frankowicze nie mają już możliwości wyboru sądu. A sprawy frankowe trafiają do sądów w całej Polsce.

Nieco inaczej sprawa może wyglądać w przypadku gdy umowa kredytu została zawarta nie przez konsumenta, a przez przedsiębiorcę. Wówczas może się zdarzyć, że w umowie znajdują się odrębne zapisy odnoszące się do właściwości sądu.

Powody zmiany właściwości sądów a pozwy w sprawie kredytów we frankach

Czasami można zdarzyć się, że właściwość sądu ulegnie zmianie, jednak są to częste przypadki. Najczęściej dotyczy to spraw, w których pierwotnie pozew był złożony do sądu rejonowego, jednak wskutek modyfikacji powództwa (zazwyczaj jego rozszerzenia) właściwy stał się sąd okręgowy. wówczas akta sprawy są przekazywane, a sprawa rozpoznawana jest przez inny sąd, innego sędziego pod inną sygnaturą.

Jak sprawdzić który sąd jest właściwy – pozwy o kredyt we frankach?

Kredyt w chf gdzie wnieść? Określenie, który sąd jest właściwy często wymaga znajomości przepisów prawa. Czasami samo hasło – pozwy w sprawach frankowych tylko przed sąd miejsca zamieszkania kredytobiorcy, jest niewystarczające. Problematyczna jest przykładowo kwestia gdy kredytobiorca nie ma miejsca zamieszkania w Polsce. Należy zauważyć, że nawet jeżeli wiemy, że sprawa musi trafić do sądu właściwego ze względu na nasze miejsce zamieszkania, to również może powodować to problemy. Na przykład w Warszawie działa zarówno Sąd Okręgowy w Warszawie jak i Sąd Okręgowy Warszawa – Praga, które to obejmują inne obszary. Warto zatem skorzystać z pomocy doświadczonej kancelarii frankowej, aby nie popełnić błędu i złożyć pozew do właściwego sądu.

Jeśli pozew franki zostaną skierowane do innego sądu niż właściwy spowoduje to wydłużenie się całego postępowania. Sąd bowiem będzie musiał najpierw wydać postanowienie o uznaniu się za niewłaściwy, a po jego uprawomocnieniu się przekazać sprawę (akta) sądowi właściwemu. Często trwa to kilka miesięcy! Dlatego też kwestia właściwego określenia sądu, który ma sprawę rozpoznawać, jest niezwykle istotna.

Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)
Kalkulator frankowy

Inne wpisy z tej kategorii

Kredyty frankowe II instancja wszystko, co warto wiedzieć

Kredyty frankowe II instancja wszystko, co warto wiedzieć
Postępowanie sądowe, w tym też w sprawie kredytów frankowych, jest dwuinstancyjne. Co oznacza, że sprawa najpierw jest analizowana przez Sąd...

Sprawy frankowe – jak przygotować się do procesu przeciwko bankowi?

Sprawy frankowe – jak przygotować się do procesu przeciwko bankowi?
Proces z bankiem to dla wielu osób stresujące i nieznane doświadczenie – szczególnie gdy chodzi o sprawy frankowe, które zyskały...

Kredyt we frankach – czy warto rozważyć ugodę z bankiem w 2025 roku?

Kredyt we frankach – czy warto rozważyć ugodę z bankiem w 2025 roku?
Kredyt frankowy ugoda czy sprawa sądowa? Czy warto ugoda frankowa w obliczu rosnącej liczby wygranych spraw sądowych? To pytania, które...