SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Frankowicze Getin Bank najnowsze wiadomości – ugód nie będzie. Przestroga dla zwlekających Frankowiczów

Data ostatniej aktualizacji:

Frankowicze Getin Bank najnowsze wiadomości – ugód nie będzie. Przestroga dla zwlekających Frankowiczów

Sytuacja Frankowiczów Getin Banku jest na językach wszystkich zainteresowanych sprawami frankowymi od niemal końca września, gdy Bankowy Fundusz Gwarancyjny podjął decyzję o przymusowej restrukturyzacji w związku ze słabą kondycją finansową banku. Jak można było się spodziewać, Frankowicze otrzymali kolejną kłodę pod nogi, bowiem jako jedyni nie zostali przeniesieni do banku pomostowego, jak w przypadku innych klientów. Jakie konsekwencje tej decyzji odczują teraz Frankowicze?

  • Nie możemy wykluczyć sytuacji, że losy Frankowiczów Getin Banki podzielą także kredytobiorcy innych banków, bowiem każdy bank poza PKO BP, który podlega Skarbowi Państwa może zostać poddany przymusowej restrukturyzacji, a nawet ogłosić upadłość.
  • Wakacje kredytowe oraz przegrywane procesy frankowe przez banki doprowadzają niektóre z nich do coraz słabszej kondycji finansowej oraz odnotowywania coraz większych strat.
  • Jeśli TSUE wyda wyrok prokonsumencki latem 2023 r. w sprawie za korzystanie z kapitału, to jak zapowiadał szef KNF – może to doprowadzić do upadłości niektórych banków, które w swoim portfelu posiadają kredyty frankowe.
  • W opinii naszej kancelarii podjęcie zdecydowanych kroków prawnych względem swojego banku jest jedynym skutecznym działaniem, które pozwoli uniknąć problemów w perspektywie przyszłości i zabezpieczyć swoje finanse przed ewentualną upadłością banku.

Getin Bank Frankowicze październik 2022 – ugód z Frankowiczami nie będzie

Polubowne rozwiązanie sporu o sprawiedliwość dla oszukanych Frankowiczów, to zdecydowanie nie jest dobra strona banków, bowiem dotychczasowe propozycje ugód nie były ani korzystne, ani nawet rekompensujące dla konsumentów. Pomimo restrukturyzacji Frankowicze Getin Bank raty muszą spłacać, a jak podkreśla Prezes BFG Piotr Tomaszewski – niemożliwym jest, aby zawierać ugody z Frankowiczami, ponieważ uszczuplałoby to masę upadłościową, która BFG objęło ochroną. Nie można już mówić o tym, że bank nie chce – w tej chwili bank nie może, co oznacza, że wszystkich Frankowiczów oczekujących na lepszy czas, czy też jakąkolwiek ugodę z bankiem, która zniweluje choć trochę miesięczne raty może nie być, jeśli bank popadnie w kłopoty finansowe.

Frankowicze Getin Bank raty – nie ma szans na przewalutowanie kredytu

Pomijając już kwestię tego, że przewalutowanie kredytu faktycznej korzyści za sobą nie niesie, to zauważyć należy jednocześnie, iż Frankowicze Getin Banku nie mają takiej możliwości. Zmuszeni zostają do spłacania swoich zobowiązań na dotychczasowych, bardzo szkodliwych warunkach, zatem wszelkie możliwości zniwelowania swojego zobowiązania i zakończenia problemów ze spłatą się wyczerpały na etapie ,,dogadania się z bankiem”. Instytucje mające realny wpływ na sytuację Frankowiczów w Polsce nie przejmują się nazbyt położeniem poszkodowanych konsumentów, bowiem zarówno wykładnia prawa, jak i liczne przegrane przez banki procesy pokazały już, że jeśli Frankowicz chce pozbyć się problemu – musi pójść z tym do sądu.

Czy spłacać raty do Getin Banku?

Restrukturyzacja Getin Banku nie daje swobody w samozwańczym zaprzestaniu płatności rat kapitałowo-odsetkowych, dlatego nie rekomendujemy podejmowania takiej decyzji samodzielnie, bowiem może to za sobą nieść szereg negatywnych konsekwencji. Sposobem na wstrzymanie płatności rat bez żadnych konsekwencji jest uzyskanie zabezpieczenia roszczenia, które wydawane jest także Frankowiczom, którzy swoje raty spłacają do banku, który znajduje się pod przymusem restrukturyzacji. Wielu specjalistów zwraca uwagę, że gdyby nie działania kancelarii frankowych, które podpowiadają klientom, jak uzyskać zabezpieczenie – banki byłyby bezpieczne.

Postanowienia o udzieleniu zabezpieczenia po ogłoszeniu przymusowej restrukturyzacji Getin Banku wydawały już sądy w Warszawie, Wrocławiu, Świdnicy oraz Tarnowie, co staje w opozycji do stanowiska Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, który twierdzi, iż zabezpieczenia w takiej sytuacji nie są zgodne z prawem. Jednak prawo i  tej sytuacji stoi po stronie konsumenta, bowiem wniosek o zabezpieczenie spłaty na czas trwania postępowania sądowego nie dotyczy majątku, który jest w restrukturyzacji. Zatem, jeśli zabezpieczenia roszczenia udzielane są nawet w przypadku Frankowiczów Getin Banku, gdzie obawiano się o to, czy będą oni w stanie o cokolwiek walczyć przed sądem, to czy zabezpieczenie roszczenia w przypadku spraw frankowych nie jest już regułą? W naszej opinii, zabezpieczenie roszczenia poza oczywistymi korzyściami dla Kredytobiorców są przede wszystkim potwierdzeniem zasadności całego powództwa. Nie trzeba bowiem udowadniać, że sprawy frankowe są skazane na wygraną Frankowiczów, tylko przez ostatnich 7 miesięcy zapadło 11 tys. wyroków na korzyść konsumentów w porównaniu do 2, 7 tys. wyroków w całym 2021 roku.

Zachęcamy do kontaktu wszystkich Frankowiczów, którzy chcą zabezpieczyć swoje interesy i zaprzestać płatności swoich rat w szybkim tempie. Skorzystaj z narzędzia, jakie stworzyliśmy – kalkulator frankowy i dowiedz sie, ile możesz zyskać poza wstrzymaniem płatności rat.


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)
Kalkulator frankowy

Inne wpisy z tej kategorii

Reklamacja do banku kredyt frankowy

Reklamacja do banku kredyt frankowy
Kredyty frankowe masowo unieważniane są przez sądy. Warto jednak wiedzieć, jakie działania podjąć, aby doprowadzić do sytuacji, jaką jest unieważnienie...

Ważna uchwała Sądu Najwyższego III CZP 25/22

Ważna uchwała Sądu Najwyższego III CZP 25/22
W dniu 25 kwietnia 2024 r. Sąd Najwyższy wydał długo oczekiwaną uchwałę w sprawie III CZP 25/22. W wydaniu uchwały...

Większe rezerwy banków na kredyty hipoteczne

Większe rezerwy banków na kredyty hipoteczne
Banki zdają sobie sprawę, że frankowicze nie zwalniają tempa w składaniu pozwów o unieważnienie umów frankowych do sądów i że...