SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Banki rezygnują z powództw o waloryzację?

Data ostatniej aktualizacji:

Banki rezygnują z powództw o waloryzację

Jeszcze w 2023 r. kredytobiorcy frankowi z niepokojem przypatrywali się nowej strategii banków – pozwom o waloryzację kapitału. Banki stały na stanowisku, że w przypadku unieważnienia umowy kredytu frankowego, przysługuje im nie tylko zwrot kapitału, ale również jego waloryzacja, a nawet dodatkowe wynagrodzenie za korzystanie z kapitału bez umowy.

Na szczęście dla frankowiczów, pomysł banków został poddany szczegółowej analizie TSUE. W wyrokach C-28/22 z 14 grudnia 2023 roku i C-488/23 z 12 stycznia 2024 roku Trybunał jednoznacznie wypowiedział się, że tego rodzaju roszczenia stoją w sprzeczności z prawem unijnym. TSUE potwierdził tym samym stanowisko prezentowane przez kancelarie frankowe reprezentujące kredytobiorców w sprawach z pozwów frankowych.

Czy wyroki TSUE wpłynął na stanowisko banków w zakresie waloryzacji?

Ostatnimi czasy coraz częściej usłyszeć można informacje, że banki wycofują złożone wcześniej pozwy o waloryzację. Statystyki również wskazują, że w 2024 r. składanych jest znacznie mniej pozwów tego rodzaju, niż jeszcze kilka miesięcy temu.

Takie podejście banków nie powinno dziwić, w obliczu orzecznictwa TSUE powództwa o waloryzację wydają się być skazane na oddalenie. Każda przegrana przez banki sprawa sądowa generuje natomiast po ich stronie bardzo duże koszty. Biorąc pod uwagę te okoliczności prawdopodobnym jest, że w 2024 r. pozwy o waloryzację, przynajmniej w znacznym zakresie, przestaną być problemem frankowiczów. Frankowicze mogą więc ze spokojem procedować sprawy frankowe w sądach, a ci z nich, którzy jeszcze wahają się, czy pozwać bank, powinni skorzystać z prostego w obsłudze kalkulatora frankowego i samodzielnie ocenić potencjalny zysk.

Czytaj również: Sprawy o waloryzację i bezumowne korzystanie z kapitału – Banki przegrywają!

Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz, nr wpisu WA-15162


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)
Kalkulator frankowy

Inne wpisy z tej kategorii

Ważna uchwała Sądu Najwyższego III CZP 25/22

Ważna uchwała Sądu Najwyższego III CZP 25/22
W dniu 25 kwietnia 2024 r. Sąd Najwyższy wydał długo oczekiwaną uchwałę w sprawie III CZP 25/22. W wydaniu uchwały...

Większe rezerwy banków na kredyty hipoteczne

Większe rezerwy banków na kredyty hipoteczne
Banki zdają sobie sprawę, że frankowicze nie zwalniają tempa w składaniu pozwów o unieważnienie umów frankowych do sądów i że...

Sąd Najwyższy powraca do prac nad uchwałą III CZP 25/22

Sąd Najwyższy powraca do prac nad uchwałą III CZP 25/22
Orzecznictwo sądów powszechnych oraz Sądu Najwyższego w sprawach frankowych jest w przeważającej większości prokonsumenckie. Sporadycznie zdarzają się jednak orzeczenia, które...