SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Banki rezygnują z powództw o waloryzację?

Data ostatniej aktualizacji:

Banki rezygnują z powództw o waloryzację

Jeszcze w 2023 r. kredytobiorcy frankowi z niepokojem przypatrywali się nowej strategii banków – pozwom o waloryzację kapitału. Banki stały na stanowisku, że w przypadku unieważnienia umowy kredytu frankowego, przysługuje im nie tylko zwrot kapitału, ale również jego waloryzacja, a nawet dodatkowe wynagrodzenie za korzystanie z kapitału bez umowy.

Na szczęście dla frankowiczów, pomysł banków został poddany szczegółowej analizie TSUE. W wyrokach C-28/22 z 14 grudnia 2023 roku i C-488/23 z 12 stycznia 2024 roku Trybunał jednoznacznie wypowiedział się, że tego rodzaju roszczenia stoją w sprzeczności z prawem unijnym. TSUE potwierdził tym samym stanowisko prezentowane przez kancelarie frankowe reprezentujące kredytobiorców w sprawach z pozwów frankowych.

Czy wyroki TSUE wpłynął na stanowisko banków w zakresie waloryzacji?

Ostatnimi czasy coraz częściej usłyszeć można informacje, że banki wycofują złożone wcześniej pozwy o waloryzację. Statystyki również wskazują, że w 2024 r. składanych jest znacznie mniej pozwów tego rodzaju, niż jeszcze kilka miesięcy temu.

Takie podejście banków nie powinno dziwić, w obliczu orzecznictwa TSUE powództwa o waloryzację wydają się być skazane na oddalenie. Każda przegrana przez banki sprawa sądowa generuje natomiast po ich stronie bardzo duże koszty. Biorąc pod uwagę te okoliczności prawdopodobnym jest, że w 2024 r. pozwy o waloryzację, przynajmniej w znacznym zakresie, przestaną być problemem frankowiczów. Frankowicze mogą więc ze spokojem procedować sprawy frankowe w sądach, a ci z nich, którzy jeszcze wahają się, czy pozwać bank, powinni skorzystać z prostego w obsłudze kalkulatora frankowego i samodzielnie ocenić potencjalny zysk.

Czytaj również: Sprawy o waloryzację i bezumowne korzystanie z kapitału – Banki przegrywają!

Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz, nr wpisu WA-15162


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)
Kalkulator frankowy

Inne wpisy z tej kategorii

Czy można dochodzić roszczeń od banku jeżeli kredyt frankowy został już spłacony?

Czy można dochodzić roszczeń od banku jeżeli kredyt frankowy został już spłacony?
Spłacony kredyt frankowy nie uniemożliwia dochodzenia roszczeń. Walka frankowiczów po całkowitej spłacie zadłużenia jest tak samo skuteczna, jak w przypadku...

Jak banki wykorzystują niewiedzę frankowiczów o negocjacjach?

Jak banki wykorzystują niewiedzę frankowiczów o negocjacjach?
Czy warto podjąć negocjacje z bankiem w sprawie kredytów CHF? Jak banki wpływają na decyzje frankowiczów? Czy zdarzają się manipulacje...

Śmierć współkredytobiorcy a pozew WIBOR

Śmierć współkredytobiorcy a pozew WIBOR
Śmierć współkredytobiorcy nie oznacza, że nie można dochodzić swoich praw na drodze sądowej. Jeżeli chcemy złożyć pozew WIBOR po śmierci...