Kredyt frankowy a działalność gospodarcza — czy frankowicze przedsiębiorcy również mogą unieważnić swoją umowę?
Frankowiczom, którzy jednocześnie są konsumentami, mogą liczyć na znacznie większą ochronę niż frankowicze przedsiębiorcy. Frankowi konsumenci, którzy zaciągnęli kredyt, który nie miał żadnego związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, dochodząc swoich roszczeń, mogą powołać się na klauzule abuzywne, które według unijnej dyrektywy 93/13 i art. 385 (1) k.c., nie są dla nich zobowiązujące. Mimo że frankowicze przedsiębiorcy nie mogą powołać się na ten argument, wciąż mogą oni dochodzić unieważnienia swojej umowy kredytowej. Niejeden kredyt frankowy przedsiębiorcy został już unieważniony, zaś ostatnia uchwała Sądu Najwyższego z dnia 28 kwietnia 2022 roku w sprawie o sygn. III CZP 40/22 szerzej otwiera drzwi frankowym przedsiębiorcom. Zgodnie ze wspomnianą ustawą umowa kredytu frankowego zawarta przez frankowicza przedsiębiorcę stoi w sprzeczności z przepisami ustawy (art. 58 § 1 k.c. w zw. z art. 353 k.c.) i jest nieważna.
Kredyt frankowy a działalność gospodarcza — na jakie argumenty mogą powoływać się frankowicze przedsiębiorcy?
Aby unieważnić kredyt frankowy przedsiębiorcy, można powoływać się na kilka podstaw prawnych:
- W świetle prawa frankowicze przedsiębiorcy traktowani są jako profesjonaliści, jednakże Banki odznaczają się ogromną przewagą nad przedsiębiorcami, którzy nie są związani z branżą z zakresu bankowości i finansów. Warto również wskazać, iż instytucje bankowe w umowie frankowej przyznały sobie znacząco więcej praw oraz przerzuciły całość ryzyka walutowego na kredytobiorcę;
- Zważywszy na jednostronność ustalania przez instytucje bankowe kursu przeliczeniowego, który stosowany jest do obliczania rat oraz wysokości zadłużenia, frankowicze przedsiębiorcy mogą powoływać się na naruszenie granicy swobody umów, czyli przekroczenie regulacji, które określone są w art. 353 (1) k.c;
- Posiadający kredyt frankowy przedsiębiorcy mogą przytaczać fakt, iż umowa frankowa stoi w sprzeczności z art. 69 ustawy Prawo bankowe, bowiem umowa nie określa dokładnie kwoty kredytu, a dodatkowo jej konstrukcja jest pozbawiona utartych cech kredytu;
Kredyt frankowy a działalność gospodarcza — jak wyglądają opłaty sądowe i przebieg postępowania?
Frankowi przedsiębiorcy muszą liczyć się ze znacznie wyższymi opłatami od wniesienia pozwu, niż ma to miejsce w przypadku frankowiczów będących konsumentami. Przedsiębiorca jest zobowiązany do uiszczenia opłaty od pozwu w wysokości 5% wartości przedmiotu sporu, tj. WPS. W uzasadnionych przypadkach takich jak nieposiadanie dostatecznych środków na pokrycie kosztów posiadający kredyt frankowy przedsiębiorcy mogą ubiegać się o zwolnienie z kosztów sądowych.
Proces sądowy z powództwa frankowiczów-przedsiębiorców może być również bardziej złożony aniżeli w przypadku frankowych konsumentów, bowiem Sąd nie ma możliwości powołania się na obszernym orzecznictwie, które dotyczy spraw konsumentów. W sprawach przedsiębiorców Sąd nie może również używać jako prejudykat wyroków SOKiK, które dotyczą uznania zapisów zawartych w umowach jako niedozwolone.
Sprawdź również: konstrukcje reklamowe
Należy zauważyć, iż przekroczenie zasady swobody umów w przypadku przedsiębiorców może wymagać dopuszczenia dowodu w postaci opinii biegłego, co może wpłynąć na koszt prowadzenia postępowania sądowego. Jednak poniesiona inwestycja w postaci opłat za sprawę frankową może przynieść ogromne korzyści w przyszłości, dlatego też warto podjąć się sprawy i unieważnić swoją umowę kredytową.
Kredyt frankowy przedsiębiorcy — kiedy rozpoczyna się bieg przedawnienia roszczenia?
Roszczenia frankowiczów będących przedsiębiorcami przedawniają się po okresie 3 lat. Dlatego też przedsiębiorcy mogą dochodzić zwrotu wpłaconych rat za ostatnie 3 lata, zaś bank nie może dochodzić już żadnych roszczeń z tytułu użyczonego kapitału. Warto zaznaczyć, iż bardzo możliwe jest, że orzecznictwo sądowe w sprawie terminu przedawnienie w przypadku przedsiębiorców ulegnie zmianie.
Unieważniony kredyt frankowy a działalność gospodarcza mogą iść w parze. Skontaktuj się z naszą kancelarią za pomocą formularza kontaktowego i sprawdź oferowaną przez nas pomoc frankowiczom. Podpowiemy Ci na każde pytanie oraz bezpłatnie przeanalizujemy Twoją umowę kredytową. Stań do walki z bankiem już dziś!