Konsekwencją zakończenia postępowania sądowego w sprawie frankowej jest rozliczenie z bankiem wzajemnych świadczeń. Rozliczenie z bankiem najczęściej polega na potrąceniu kwot należnych kredytobiorcy (suma wpłaconych rat kapitałowo-odsetkowych, opłat, prowizji i ubezpieczeń związanych z kredytem) z kwotą kapitału udostępnionego przez bank.
Zobacz również: Unieważnienie kredytów we frankach szwajcarskich – najnowsze wiadomości
Sprawa frankowa – unieważnienie umowy kredytu
Unieważnienie umowy kredytu to bez wątpienia najkorzystniejsze rozwiązanie dla frankowicza. W celu uzyskania pomocy w skutecznym podważeniu umowy kredytu we frankach szwajcarskich warto skorzystać z doświadczonej kancelarii frankowej. Pomoc kancelarii frankowej rozpoczyna się od szczegółowej analizy umowy kredytowej oraz określeniu szans na wygranie sprawy z bankiem. Następnie kancelaria inicjuje próbę porozumienia się z bankiem celem załatwienia sprawy na etapie przedsądowym. Dodatkowo pomoc kancelarii frankowiczowi polega na:
- złożeniu reklamacji do banku, która przerywa bieg przedawnienia oraz zawiera roszczenie dotyczące zwrotu nadpłaconych rat na etapie przedsądowym,
- uzyskaniu wszystkich niezbędnych dokumentów potrzebnych do sporządzenia pozwu,
- sporządzeniu pozwu w oparciu o pozyskane dokumenty z banku,
- prowadzeniu postępowanie sądowe.
Kancelaria frankowa pomaga również kredytobiorcom w dokonaniu rozliczenia po uprawomocnieniu się wyroku w sprawie frankowej. W celu oszacowania korzyści z wygranej sprawy sądowej frankowicz możne skorzystać z kalkulatora frankowicza.
Zwrot świadczenia nienależnego
Świadczenie nienależne to świadczenie spełnione przez podmiot, który nie był w ogóle zobowiązany lub nie był zobowiązany względem osoby, której świadczył, albo jeżeli podstawa świadczenia odpadła lub zamierzony cel świadczenia nie został osiągnięty, albo jeżeli czynność prawna zobowiązująca do świadczenia była nieważna i nie stała się ważna po spełnieniu świadczenia.
W przypadku unieważnienia umowy kredytu frankowego za świadczenie nienależne należy uznać zarówno wszystkie spłacone przez frankowicza raty kapitałowo-odsetkowe, jak i wypłaconą przez bank kwotę kredytu. Umowy frankowe zawierają bowiem niedozwolone postanowienia, które uprawniają banki do przeliczania kursów waluty według własnych tabel, które nie podlegały żadnej weryfikacji ze strony kredytobiorcy i które tworzone były w oparciu o niejasne, niezrozumiałe mechanizmy.
Zdecydowana większość kredytów frankowych jest unieważniana w oparciu o teorię dwóch kondykcji. Zasadność powyższego rozwiązania uznał Sąd Najwyższy, który potwierdził, że sprawy związane z abuzywnymi kredytami indeksowanymi do waluty obcej powinny być unieważniane przy zastosowaniu teorii dwóch kondykcji.
Rozliczenie z bankiem po sprawie frankowej
Po wygranej sprawie frankowej pozostają jeszcze formalności w postaci rozliczenia z bankiem. Prawomocny wyrok w sprawie o ustalenie nieważności kredytu we frankach szwajcarskich skutkuje, że umowa jest traktowana tak, jakby nigdy nie została zawarta.
Na skutek ustalenia nieważności kredytu frankowego strony są zobowiązane zwrócić na swoją rzecz wszystko, co sobie wzajemnie świadczyły. Bank zobowiązany jest oddać sumę wpłaconych przez frankowicza rat, a także opłat, prowizji i ubezpieczeń, które były związane z kredytem frankowym. Z kolei kredytobiorca musi zwrócić kwotę udostępnionego kapitału.
Rozliczenie z bankiem może przebiegać w oparciu o teorię salda albo teorię dwóch kondykcji.
Prawomocny wyrok z klauzulą wykonalności stanowi podstawę do złożenia w wydziale wieczystoksięgowym właściwego sądu rejonowego wniosku o wykreślenie hipoteki banku.
Czas na rozliczenie z bankiem
Banki najczęściej dobrowolnie rozliczają się z frankowiczami proponując porozumienie kompensacyjne lub potrącenie wierzytelności. W przypadku potrącenia w pierwszej kolejności należy złożyć wezwanie do zapłaty wszystkich należności z tytułu kredytu i wyznaczyć bankowi termin, a następnie złożyć oświadczenie o potrąceniu wierzytelności.
Na pytanie jaki jest standardowy czas na rozliczenie się z bankiem po wygranej sprawie frankowej oraz czy sądy określają konkretne terminy rozliczeń po wydaniu korzystnego wyroku w sprawach dotyczących umów frankowych należy odpowiedzieć, że nie ma jednego z góry określonego terminu na rozliczenie po wygranej sprawie frankowej. Stron mogą we wzajemnie uzgodnionym terminie dokonać rozliczenia. Sądy nie określają w wyrokach terminu na rozliczenie nieważnej umowy kredytowej.