Na czym polega afera Frankowiczów

BEZPŁATNA ANALIZA / 100% WYGRANYCH SPRAW / NAJLEPSI SPECJALIŚCI NIOSĄCY POMOC FRANKOWICZOM

Spis treści:

Kredyty frankowe od zawsze wzbudzały mnóstwo emocji, zarówno tych pozytywnych, jak i negatywnych i choć minęło wiele lat od czasów, gdy były one udzielane, to nadal bardzo często rozważa się konsekwencje, jakie spowodowała afera frankowa 2008. Równie często poddane debacie publicznej są kredyty we frankach historia, która zmieniła na zawsze los banków w starciach sądowych, bowiem to właśnie przez Frankowiczów banki masowo przegrywają procesy.

Na czym polega afera Frankowiczów?

Do tej pory różne źródła piszą o afera frankowa o co chodzi, ale nie zawsze są to prawdziwe informacje, bowiem łatwo jest zagrać na ludzkich emocjach, które oparte są o poczucie bycia oszukanym przez bank. Niezależnie od tego, kto wprowadził kredyty frankowe, okazały się one bardzo toksyczne dla Frankowiczów, którzy przez niezgodne z prawem mechanizmy potracili majątki swojego życia, czy nawet rodziny. Afera frankowa opiera się na tym, że banki w swoich umowach kredytowych zawierały klauzule niedozwolone, na podstawie których pobierano ratę kredytu w polskich złotych, która przeliczana była na podstawie kursu narzuconego właśnie przez bank. Kredyty frankowe nieoczekiwanie zaczęły znacznie rosnąć, poza ratami wzrósł także kapitał, który pozostał do oddania bankowi, a co gorsza – afera frankowa doprowadziła do tego, że niektórzy Frankowicze, pomimo spłacania swojego kredytu mieli do oddania więcej, niż zaciągnęli, a saldo kredytu się nie zmniejszało. 

Kto wprowadził kredyty Frankowe w Polsce?

Wszyscy wiemy, że kredyty frankowe w latach 2000 były szalenie popularne i łatwe do zaciągnięcia, jednak nie każdy wie kto wprowadził kredyty frankowe w Polsce. Kredyty we frankach historia przedstawia kredyt frankowy, jako ten wywodzący się z banków Austrii, dlatego właśnie pierwsze kredyty frankowe w Polsce znajdowały się w ofercie banków austriackich, takich jak Raiffesien Bank, który wówczas figurował jako PolBank. 

Dlaczego ludzie brali kredyty we frankach?

Gdy kredyty frankowe przeżywały swoje pięć minut, nikt nie zakładał, że afera frankowa 2008 jest tak blisko. Kredyty frankowe były w zasięgu ręki większości Polaków, ponieważ zdolność kredytowa przyszłych Frankowiczów nie była na odpowiednim poziomie, aby otrzymać kredyt w złotówkach, nie wspominając już o tym, że kredyty frankowe były bardzo korzystne na tamten czas, a pracownicy banków nie ostrzegali w sposób dostateczny o przyszłym ryzyku oraz konsekwencjach umowy, którą podsuwali swoim klientom. Choć Frankowicze mieli świadomość, że kredyty frankowe mogą w przyszłości odnotować wzrost, to właśnie przedstawiciele banków prognozowali skok franka szwajcarskiego z poziomu około 2 zł na maksymalnie 3, 50 zł, niestety afera frankowa zebrała swoje żniwo, ponieważ kurs franka przebił nawet 5 zł. 

Kiedy były kredyty we frankach?

Jak podaje kredyty frankowe wikipedia, udzielano ich w latach 90 XX wieku. Jednakże bardziej szczegółowo podając dane, kredyty we frankach były udzielane na przestrzeni lat 1996 r. do 2012 r., choć największe zainteresowanie zarówno ze strony banków do ich udzielania oraz Frankowiczów do ich zaciągania odnotowano od 2005 roku. Nie ma znaczenia afera frankowa jaki bank się tego dopuścił, bowiem nie ma żadnej umowy na kredyt frankowy, która nie zawierałaby klauzul abuzywnych oraz nie narażałaby Frankowicza na nieposzlakowaną szkodę z tytułu niezgodnej z prawem umowy. 

Kiedy zaczęły się problemy Frankowiczów?

Afera frankowa oraz problemy Frankowiczów zaczęły się w 2009 roku, gdy kurs franka znacznie podwyższył swoją wartość, bo doszedł aż do 3 zł, co w efekcie przyniosło podwyżkę miesięcznej raty na poziomie prawie 50 procent. To właśnie wtedy Frankowicze zaczęli mieć problem z kredyty frankowe ile do spłaty, ponieważ to od tego czasu zaczęło się nadpłacanie kredytu, gdzie rata znacznie przewyższała możliwości Frankowiczów, których było stać na takie kredyty frankowe wówczsa gdy kurs franka wynosił znacznie mniej. Duża część z Frankowiczów właśnie wtedy stanęła przed problemem w spłacaniu swoich kredytów w przyszłości. 

Kto jest odpowiedzialny za kredyty we frankach?

Za kredyty we frankach odpowiedzialne są wszystkie banki, które w swojej ofercie posiadały ten produkt finansowy, ponieważ Frankowicze nie musieli posiadać wiedzy specjalistycznej z zakresu prawa ani bankowości, to pracownicy banków powinni w sposób odpowiedni poinformować kredytobiorcę o konsekwencjach. Afera frankowa do dzisiaj zbiera swoje żniwo wśród kredytobiorców, jednakże trend ten ulega zmianie, bowiem coraz więcej odwagi oraz zmęczenia taką sytuacją obserwujemy u Frankowiczów, którzy z pełną determinacją stają do walki z bankiem przed sądem. Dołącza do grona odważnych Frankowiczów, którzy już unieważnili swoją umowę i zakończyli swój problem, jakim są kredyty frankowe.

Oceń ten artykuł

0/5

Średnia ocen użytkowników: 5.0
na podstawie 198 opinii

BEZPŁATNA ANALIZA / 100% WYGRANYCH SPRAW / NAJLEPSI SPECJALIŚCI NIOSĄCY POMOC FRANKOWICZOM
Data publikacji: 12 listopada 2022
Ostatnia aktualizacja: 12 listopada 2022

KONTAKT

BEZPŁATNA ANALIZA UMOWY KREDYTOWEJ CHF